logo
logo
logo

Коментари и анализи


Кокаин за забоболка, хероин за иритирачка кашлица, цигари за астма - како некогаш се рекламирале лековите, а како денес

Кокаин за забоболка, хероин за иритирачка кашлица, цигари за астма - како некогаш се рекламирале лековите, а како денес

clock16-06-2024
Стари колку и цивилизацијата, улогата и професијата на фармацевтот беше една од оние занимања на кои навидум не им треба унапредување. Само со појавата на помасовно производство на лекови се зголемила потребата за посериозен маркетинг, па во 19 век „медицинските соединенија“ биле рекламирани во весниците на начини кои често биле претерани или погрешни. хероинот на децата им се препорачувал како средство за ублажување на кашлиц...
Кој ќе биде? Венко Филипче ќе биде идниот претседател на СДСМ

Кој ќе биде? Венко Филипче ќе биде идниот претседател на СДСМ

clock15-06-2024
Тече кампањата за избор на нов претседател на СДСМ по историскиот пораз на партијата на последните парламентарни избори по што претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски поднесе оставка и покрај катастрофата која  ја изврши врз Македонија но, и на својата партија, за време на мандатот успеа успеа да си обезбеди членство во невладината организација COSCU, чие седиште е во Хаг, Холандија за да работел на реформи, пред се во о...
Украинската мировна конференција и планови од паралелна реалност како геополитички маркетиншки трик кој НЕ УСПЕВА

Украинската мировна конференција и планови од паралелна реалност како геополитички маркетиншки трик кој НЕ УСПЕВА

clock15-06-2024
Дводневниот самит за Украина, кој викендов, на 15 и 16 јуни, се одржува во Швајцарија, е најавен со месеци и заеднички го организираат украинските и швајцарските власти. Тоа е претставено како „мировен самит“, но многу е сомнително дали воопшто ќе се споменува мир, освен мировниот концепт што го претстави украинскиот претседател Володимир Зеленски уште во ноември 2022 година. На самитот може да се очекуваат лидери на бројни з...
ТОТАЛНО ВОЕНО ИСЦРПУВАЊЕ Поддршката за Украина се опорави, но за Русија - ова е последниот замав на заминување

ТОТАЛНО ВОЕНО ИСЦРПУВАЊЕ Поддршката за Украина се опорави, но за Русија - ова е последниот замав на заминување

clock14-06-2024
Поддршката за Украина извесно време беше во криза, особено додека се чекаше да се види дали американскиот Конгрес ќе одобри пакет во износ од неколку десетици милијарди долари за оружје и финансирање на украинската држава. Како што вообичаено се случува кога САД ќе попуштат во нешто, Европа обично го следи примерот. Иако никој од европските сојузници на Украина не спомна нешто такво јавно, се чувствуваше дека има одреден...
„WAHLTAG IST ZAHLTAG“ или црвено-зелениот ПОТОП: Германија тоне благодарение на естаблишментот кој ги запостави граѓаните и нема намера да запре

„WAHLTAG IST ZAHLTAG“ или црвено-зелениот ПОТОП: Германија тоне благодарение на естаблишментот кој ги запостави граѓаните и нема намера да запре

clock13-06-2024
Последниве денови се фокусиравме на Франција, бидејќи потегот на нивниот претседател Емануел Макрон по тешкиот пораз на изборите во ЕУ, распишувањето предвремени парламентарни избори, секако е најдиректната и најдраматичната последица од значителното свртување кон десно. И додека Франција се подготвува за политичка пресметка за разлика од сите што ги видела долго време (Макрон ги затвора редовите додека постои можност републик...
ИСТОРИЈАТА се повторува, ПОБУНИТЕ исто: Француските избори ќе ги одредат американските - прашање меѓу мир и целосна војна на Стариот континент

ИСТОРИЈАТА се повторува, ПОБУНИТЕ исто: Француските избори ќе ги одредат американските - прашање меѓу мир и целосна војна на Стариот континент

clock12-06-2024
Европа и Америка се поврзани, а Атлантикот, во политичка смисла, секоја година изгледа се помал. Она што се случува на Стариот континент се рефлектира во „Новиот свет“ и обратно, а ова ќе биде година на голема рефлексија. Не првата, последната важна во таа смисла беше 2016. Таа година Британија гласаше за излез од Европската унија.
4 СЦЕНАРИЈА ЗА ФРАНЦИЈА: Макрон ќе ги претвори изборите во „референдум“ за ЕУ, за војната во Украина, за Путин - што ќе изберат Французите?

4 СЦЕНАРИЈА ЗА ФРАНЦИЈА: Макрон ќе ги претвори изборите во „референдум“ за ЕУ, за војната во Украина, за Путин - што ќе изберат Французите?

clock12-06-2024
По вчерашната ненадејна најава на Макрон дека на 30 овој месец ќе се одржат предвремени избори, откако стана јасно дека неговата партија Ренесанса претрпе тежок удар на изборите за ЕУ, пристигнаа првите анкети кои го потврдуваат очигледното - десничарското Национално Собрание (РН) ќе освои мнозинство гласови, но веројатно не доволно за да владее само.
Vox populi, а не парадокс - Европејците ја кренаа десницата затоа што ЕСТАБЛИШМЕНТОТ ГО ЗАГРОЗУВА НИВНИОТ ОПСТАНОК

Vox populi, а не парадокс - Европејците ја кренаа десницата затоа што ЕСТАБЛИШМЕНТОТ ГО ЗАГРОЗУВА НИВНИОТ ОПСТАНОК

clock11-06-2024
На завчерашните избори за Парламентот на ЕУ се случи токму она што беше најавено. Немаше изненадувања. Десничарските партии забележаа силен подем, како што се знаеше дека ќе бележат, но реакцијата на естаблишментот на ЕУ, која сега по долго време, всушност за прв пат, почувствува политичка закана, е доста нервозна. Иако центарот (повеќе десно отколку лево) ја задржа својата доминација во Парламентот на ЕУ, некои го гледаат подем...
ЕВРОПА ОД ДЕНЕС НЕ Е ИСТА, дали Украина прва ќе го осети тоа

ЕВРОПА ОД ДЕНЕС НЕ Е ИСТА, дали Украина прва ќе го осети тоа

clock10-06-2024
ИАКО е јасно дека Европа влегува во период на турбулентен политички живот, дека најмалку две национални влади „паднаа“ по изборите за Парламентот на ЕУ (во Франција и Белгија) и дека Европа, колоквијално кажано, „се сврте кон нели“, факт е и дека јачината на соодносот во Парламентот на ЕУ не е драстично променета....
Се кројат 5 копнени коридори за АМЕРИКАНСКА ВОЈСКА низ ЕВРОПА и ДИРЕКТЕН КОНФЛИКТ СО РУСИЈА

Се кројат 5 копнени коридори за АМЕРИКАНСКА ВОЈСКА низ ЕВРОПА и ДИРЕКТЕН КОНФЛИКТ СО РУСИЈА

clock06-06-2024
Додека се повеќе се зборува за можна ескалација на војната во Украина и нејзино ширење во остатокот од Европа, или сценарија кои вклучуваат доаѓање на западните воени сили на територијата на Украина за директно да му помогнат на Киев во борбата против Русија, За очекување е дека во позадина сите партии веќе интензивно се подготвуваат за таква можност, дури и ако тоа е нешто за што не мора да се зборува многу јавно. Некои се уш...
НИЗ ДЛАБОКИ И ТЕМНИ КРАТЕРИ: Кина е засега единствената на темната страна на Месечината и собира вистини стари над 4 милијарди години

НИЗ ДЛАБОКИ И ТЕМНИ КРАТЕРИ: Кина е засега единствената на темната страна на Месечината и собира вистини стари над 4 милијарди години

clock04-06-2024
Уште многу долго време, главната асоцијација со темната страна на Месечината нема да биде ситуацијата на единствениот природен сателит на Земјата, туку ремек-делото на Пинк Флојд од 1973 година....
ВО ЗАТВОР ИЛИ ВО БЕЛАТА КУЌА: Трамп и Америка на историски пресврт - какви ескалации се на повидок?

ВО ЗАТВОР ИЛИ ВО БЕЛАТА КУЌА: Трамп и Америка на историски пресврт - какви ескалации се на повидок?

clock04-06-2024
Судењето на Доналд Трамп заврши и минатата недела тој стана првиот официјално осуден поранешен американски претседател, може буквално да се каже дека сега е криминалец. Се разбира, поголемата приказна може само да започне овде бидејќи овој случај ќе има огромни последици за Америка. Затоа што е изборна година, а Доналд Трамп, според сегашните анкети, има најголеми шанси да победи на претседателските избори што ќе се одржат на ...
Болно здравство создава БОЛНА ДРЖАВА... а и обратно

Болно здравство создава БОЛНА ДРЖАВА... а и обратно

clock02-06-2024
Ако постои министерство кое е одговорно за состојбата на сите граѓани во државата, и тоа баш за сите од раѓање до последниот ден, тоа е – министерството за здравство. Затоа, болното здравство создава болна држава но, уште повеќе – кога државниот систем е “болен“ и неспособен прво и најмногу страда – здравството и создава последици за сите....
Повредена ГЕОПОЛИТИЧКА СУЕТА и радикални одлуки: Русија ја исфрли Франција од Африка, а сега Франција сака Русија од Украина

Повредена ГЕОПОЛИТИЧКА СУЕТА и радикални одлуки: Русија ја исфрли Франција од Африка, а сега Франција сака Русија од Украина

clock30-05-2024
Минатата година, француското знаме за последен пат беше спуштено во воениот камп Била Загре во Буркина Фасо, со што беше означен крајот на 13-годишното присуство на француските вооружени сили во таа западноафриканска земја. Повлекувањето на Франција од Буркина Фасо дојде во време кога руската тробојка се гледаше многу почесто од француската тробојка во главниот град на Буркина Фасо, Уагадугу, означувајќи го брзото и зачудувачк...
Никогаш не биле пријатели и сојузници: ЧЕРЧИЛ И БРИТАНИЈА ПЛАНИРАЛЕ НАПАД ВРЗ РУСИЈА УШТЕ ВО 1945-та

Никогаш не биле пријатели и сојузници: ЧЕРЧИЛ И БРИТАНИЈА ПЛАНИРАЛЕ НАПАД ВРЗ РУСИЈА УШТЕ ВО 1945-та

clock26-05-2024
Операција Незамисливо е името на британскиот воен план за напад на Советскиот Сојуз, кој требало да се изврши на 1 јули 1945 година. Создаден е од Заедничкиот плански штаб на британските вооружени сили по наредба на тогашниот британски премиер Винстон Черчил....
ФРАНЦИЈА БЕЛЕЖИ ПОРАЗИ НАСЕКАДЕ И БАРА КОМПЕНЗАЦИЈА НА БАЛКАНОТ, од моќта остана - малку

ФРАНЦИЈА БЕЛЕЖИ ПОРАЗИ НАСЕКАДЕ И БАРА КОМПЕНЗАЦИЈА НА БАЛКАНОТ, од моќта остана - малку

clock19-05-2024
Француските сили започнаа „голема операција“ во Нова Каледонија, а немирите синоќа однесоа уште еден живот, пишува британски „Гардијан“. Операцијата ќе има за цел да го врати патот што го поврзува аеродромот со Нумеа, бидејќи градоначалникот на главниот град вели дека ситуацијата „не се подобрува“....
Зелените контролираат од ЕНЕРГИЈА до ВОЈНАТА во УКРАИНА: Деиндустријализација на Германија, разбивање на коалицијата „Семафор“ за транзиција кон нова

Зелените контролираат од ЕНЕРГИЈА до ВОЈНАТА во УКРАИНА: Деиндустријализација на Германија, разбивање на коалицијата „Семафор“ за транзиција кон нова

clock15-05-2024
Германија минува низ деиндустријализација со голема брзина, а тоа е нешто што само една партија од германската коалиција „семафор“ (името доаѓа од партиските бои) која ја вклучува СПД на канцеларот Олаф Шолц, про-бизнис партијата ФДП (Слободен Демократи) и, се разбира, партијата на Зелените. Последново може да биде фактор за пропаѓање на владејачката коалиција благодарение на скандалот што избива (но не само на него)....
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk