logo
logo
logo

Коментари и анализи


ЗЕЛЕНСКИ Е ГОТОВ, се чека само кој ќе му го соопшти тоа

ЗЕЛЕНСКИ Е ГОТОВ, се чека само кој ќе му го соопшти тоа

clock03-12-2023
Украинскиот претседател Зеленски, по се изгледа, ги брои последните месеци на власт
Денот кога Илон Маск го премина Рубикон: „Одете и еб*ете се“

Денот кога Илон Маск го премина Рубикон: „Одете и еб*ете се“

clock03-12-2023
Кога Илон Маск зборува за проблемот на човештвото во контекст на „ние сме цивилизација на само една планета“, тој звучи како футуролог и визионер со конкретни идеи како да се спаси човечкиот вид од катастрофата што неизбежно доаѓа...
Боцевски: ПРВАТА СОВРЕМЕНА МАКЕДОНИЈА Е ПРОГЛАСЕНА НА АВНОЈ, ВО ЈУГОСЛАВИЈА... Толку за празникот 29-ти ноември

Боцевски: ПРВАТА СОВРЕМЕНА МАКЕДОНИЈА Е ПРОГЛАСЕНА НА АВНОЈ, ВО ЈУГОСЛАВИЈА... Толку за празникот 29-ти ноември

clock02-12-2023
Зошто 29 ноември 1943 година е значаен ден за македонскиот народ, кој мора и натаму достојно да се одбележува?...
СДСМ и ДУИ најавуваат закон ЗА УБИСТВО НА МАЛИТЕ ПРОЕКТАНТСКИ И ГРАДЕЖНИ ФИРМИ!

СДСМ и ДУИ најавуваат закон ЗА УБИСТВО НА МАЛИТЕ ПРОЕКТАНТСКИ И ГРАДЕЖНИ ФИРМИ!

clock30-11-2023
Во ...
Официјално, Германија си пукаше во нога: “Знаете ли што е “schadenfreude“?

Официјално, Германија си пукаше во нога: “Знаете ли што е “schadenfreude“?

clock28-11-2023
Неодамна, особено со неодамнешната одлука на Уставниот суд, Германците му подарија „schadenfreude“ на светот - радувајќи се, воодушевуваат и се смеат на туѓата несреќа - и тоа со причина. И јужна Европа не може да биде посреќна ил...
Ремилитаризација на Германија: Денешни стравови од пред 100 години и изгубени дивиденди на мирот

Ремилитаризација на Германија: Денешни стравови од пред 100 години и изгубени дивиденди на мирот

clock26-11-2023
Санкциите воведени од Европската унија драматично го погодија цивилното воздухопловство на Русија. Сега тоа го признаваат и во Кремљ, па рускиот министер за транспорт Виталиј Савељев деновиве јавно призна дека како резултат на сан...
Да, Трамп веројатно се враќа, но Европа има решение - ПОНУДА што не може да ја ОДБИЕ

Да, Трамп веројатно се враќа, но Европа има решение - ПОНУДА што не може да ја ОДБИЕ

clock24-11-2023
Со оглед на тоа што Џо Бајден и неговиот претходник се приближуваат еден до друг во предизборните анкети, Европа се повеќе се навикнува на можноста Доналд Трамп повторно да се пресели во Белата куќа. А подготовката за евентуалниот...
Српската десница е наша Левица

Српската десница е наша Левица

clock21-11-2023
Го гледав шефот на Српската Радикална странка, Воислав Шешељ, деновиве на едно скандалозно гостување на ТВ Хепи. И Шешељ, како и Апасиев се претставува дека е доктор на науки. И тој, како и Апасиев нема ниту еден план, ниту едно р...
The Economist: „Овој човек е најголемата закана за светот во 2024 година“

The Economist: „Овој човек е најголемата закана за светот во 2024 година“

clock20-11-2023
Темна сенка надвисна над светот. Годинава по 38-ми пат „Економист“ ги објавува своите предвидувања за наредната година, но анализата на угледниот неделник никогаш не била во сенка на ниту еден човек, како што е случајот со Доналд ...
Протекоа планови за бришење на Газа - Израел планира „библиски“ прогон на 2 милиони Палестинци во пустината Синај

Протекоа планови за бришење на Газа - Израел планира „библиски“ прогон на 2 милиони Палестинци во пустината Синај

clock04-11-2023
Кој е крајниот план на Израел за Појасот Газа?...
ПОЧЕТОК НА ЗАПАЛИВА ЕРА: Што кога ќе се спојат војната во Украина и војната во Газа?

ПОЧЕТОК НА ЗАПАЛИВА ЕРА: Што кога ќе се спојат војната во Украина и војната во Газа?

clock03-11-2023
Се одржа Форумот Ксианшан, најголемиот воено-дипломатски форум во Кина, а оваа година во Пекинг не недостигаа теми, бидејќи светот се чини дека натрупува војни, а продолжуваат шпекулациите каде би можеле да избијат следно....
Кому му е потребен „неважниот“ мировен план на ЕУ за Газа? На ЕУ, се разбира

Кому му е потребен „неважниот“ мировен план на ЕУ за Газа? На ЕУ, се разбира

clock03-11-2023
Тотален раскол во Брисел, токму сега се случува епски срам кој со години ќе ја обележува ЕУ!...
Ова се 5 можни сценарија доколку падне Хамас

Ова се 5 можни сценарија доколку падне Хамас

clock29-10-2023
Израелската армија најверојатно ги продолжува подготовките за копнена офанзива. Декларирана цел: соборување на Хамас. Но, што да направите ако тоа се случи? Постојат различни сценарија. Ниту едно од нив не е едноставно, пишува Дој...
Светот е сериозно ВООРУЖЕН

Светот е сериозно ВООРУЖЕН

clock29-10-2023
„Ако сакате мир, подгответе се за војна“, е стара изрека по која сите земји се водат во неизвесно време. И времињата станаа понеизвесни на глобално ниво во последните неколку години отколку во 90-тите и во првата деценија на овој ...
СТУДEНА ВОЈНА 2.0. „Ја загубивме битката, се создава голема коалиција на понижени! И овој пат не е Русија...“

СТУДEНА ВОЈНА 2.0. „Ја загубивме битката, се создава голема коалиција на понижени! И овој пат не е Русија...“

clock23-10-2023
На глобалниот самит во Пекинг каде Кина ги собра своите пријатели и партнери, освен Владимир Путин и Си Џинпинг, имаше и други помали деспоти - лидери од Египет, Етиопија, Мјанмар, Мозамбик и Туркменистан, како и Талибанците - сит...
Како Илон Маск ја направи источна Германија повторно ГОЛЕМА

Како Илон Маск ја направи источна Германија повторно ГОЛЕМА

clock23-10-2023
Grünheide (Грунхајд) не е познато име, дури и во Германија - но најавата на Илон Маск пред четири години дека ќе ја изгради првата европска гигафабрика на Tesla во близина на источниот германски град го стави на мапата....
Како настанал Израел

Како настанал Израел

clock23-10-2023
Заедно со војната меѓу Израел и Хамас, која трае веќе две недели и веќе однесе илјадници животи, има многу тези кои имаат за цел да ја објаснат сржта на тој конфликт. Се бараат причините за длабоката омраза меѓу Израелците и Палес...
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk