logo
logo
logo

Балкан


Албанија: Неприродното јакнење на лекот во однос на еврото предизвикало штета од 100 мил.евра

Албанија: Неприродното јакнење на лекот во однос на еврото предизвикало штета од 100 мил.евра

clock10-12-2023
Албанската Конфиндустрија преку сопштение за јавноста ја изрази својата загриженост за силниот пад на вредноста на еврото во однос на домашната валута-лекот. Според Конфиндустрија во првата недела од месецов со еврото се тргувало под 101 ле
Од 22 годишна девојка ИЗВАДЕН ТУМОР ОД 25 КИЛОГРАМИ, српските лекари и го спасиле животот

Од 22 годишна девојка ИЗВАДЕН ТУМОР ОД 25 КИЛОГРАМИ, српските лекари и го спасиле животот

clock10-12-2023
Тим на лекари од Клиниката за гинекологија и акушерство на Универзитетската болница на Србија oперирале дваесет и две годишна девојка, која во критична состојба била пренесена од внатрешноста, јавува РТС. Туморот кој пораснал во п...
Командант на КФОР: Ситуацијата во северно Косово е мирна, но и натаму кревка

Командант на КФОР: Ситуацијата во северно Косово е мирна, но и натаму кревка

clock10-12-2023
Командантот на мировната мисија на НАТО во Косово (КФОР) генерал-мајор Озкан Улуташ изјави дека безбедносната ситуација на северот на земјата сега е помирна, но и понатаму е кревка, јави дописникот на МИА од Приштина. Во денешното интервју
Вучиќ, Радев и Алиев ја пуштија во работа гасната интерконекција Србија –Бугарија

Вучиќ, Радев и Алиев ја пуштија во работа гасната интерконекција Србија –Бугарија

clock10-12-2023
Претседателите на Србија, Бугарија и Азербејџан Александар Вучиќ, Румен Радев, Илхам Алиев, како и шефот на делегацијата на ЕУ во Србија, Емануел Жиофре во Трупале кај Ниш денеска ја пуштија во употреба гасната интерконекција Србија-Бугариј
Вучиќ-Радев: Со Бугарија можеме дополнително да ги унапредиме нашите односи

Вучиќ-Радев: Со Бугарија можеме дополнително да ги унапредиме нашите односи

clock10-12-2023
Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, во Ниш се сретна со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, при што имаше работен појадок пред да се упати кон Трупале кај Ниш, каде беше пуштна во работа гасната интерконекција
Слеп од раѓање, хакирал голема компанија, па добил покана од ФБИ која не се одбива

Слеп од раѓање, хакирал голема компанија, па добил покана од ФБИ која не се одбива

clock09-12-2023
Слободан Бркиќ, ИТ експерт, зборува десет јазици, свири на пијано, компонира, пее духовна музика и студира меѓународни односи на Факултетот за политички науки во Белград....
Ова е српско куче робот! Направен е во Чачак, а има и прекрасно име

Ова е српско куче робот! Направен е во Чачак, а има и прекрасно име

clock09-12-2023
Вештачката интелигенција станува се попопуларна во градот на Морава, а тоа деновиве го потврдуваат и студенти и професори од Техничкиот факултет во Чачак, кои создадоа куче-робот и го нарекоа Боби....
Грција и Турција впловија во “МИРНИ ВОДИ“?

Грција и Турција впловија во “МИРНИ ВОДИ“?

clock09-12-2023
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја посети Грција во обид да ги поправи заладените односи меѓу соседните сојузници во НАТО и да воведе, како што рече, „нова ера“ во односите по долгогодишно непријателство....
Лајчак: Српски Електросевер потпиша енергетски договор со косовскиот КЕДС

Лајчак: Српски Електросевер потпиша енергетски договор со косовскиот КЕДС

clock09-12-2023
Специјалниот пратеник на Европската Унија за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, соопшти денеска дека српската компанија „Електросевер“ потпишала комерцијален договор за енергетика со компанијата за дистрибуција на електрична ене
Судот во Урошевац му одреди 40 дена притвор на „нарко-баронот“ Гзим Чеља

Судот во Урошевац му одреди 40 дена притвор на „нарко-баронот“ Гзим Чеља

clock09-12-2023
Основниот суд во Урошевац го одобри барањето на Основното обвинителство Урошевац, за определување притвор од 40 дена на обвинетиот Гзим Чела, побарано од властите на Албанија, врз основа на меѓународна потерница поради основаното сомнение д
Србија започна сериска модернизација на југословенските пешадиски борбени возила М-80А

Србија започна сериска модернизација на југословенските пешадиски борбени возила М-80А

clock09-12-2023
 Техничко-ремонтниот завод во Чачак започна со пренамена на југословенските пешадиски борбени возила (БВП) М-80А во стандардот М-80АБ1, а се очекува во наредната година во Војската на Србија (ВС) да стигнат првите две чети од вкупно 26 един
Во Косово уапсен „нарко-баронот“ Гзим Чеља, баран од органите во Албанија и Италија

Во Косово уапсен „нарко-баронот“ Гзим Чеља, баран од органите во Албанија и Италија

clock09-12-2023
Косовската полиција соопшти дека го уапсила 55-годишниот албански државјанин Гзим Чела, познат како „нарко-барон“по кого е распишана потерница од надлежните органи во Албанија, бидејќи е осуден на затворска казна од поранешниот Суд за тешки
Мицотакис свика вонреден состанок за спортското насилство

Мицотакис свика вонреден состанок за спортското насилство

clock09-12-2023
По инцидентите во четвртокот за време на одбојкарски натпревар во кои сериозно беше повреден полицаец, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска одржа вонреден состанок за спортското насилство, јави дописничката на МИА од Атина. На состано
Брнабиќ: Србија една од 7 европски земји во програмата за компјутерска обработка на податоци

Брнабиќ: Србија една од 7 европски земји во програмата за компјутерска обработка на податоци

clock09-12-2023
Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, денеска во Белград се сретна со делегацијата на Европската организација за нуклеарни истражувања (ЦЕРН), предводена од шефот на Одделот за информатичка технологија на ЦЕРН, Енрика Поркари, јави
Вучиќ, Алиев и Радев утре го означуваат стартот на работата на интерконекторот Србија-Бугарија

Вучиќ, Алиев и Радев утре го означуваат стартот на работата на интерконекторот Србија-Бугарија

clock09-12-2023
Претседателите на Србија, Азербејџан и Бугарија, Александар Вучиќ, Илхам Алиев и Румен Радев и амбасадорот на ЕУ во Србија Емануел Жофре, утре во Трупале крај Ниш на свеченост ќе го означат почетокот на работата на гасниот интерконектор Срб
Инфлацијата во Албанија во ноември 3,9 отсто

Инфлацијата во Албанија во ноември 3,9 отсто

clock09-12-2023
-Инфлацијата во текот на оваа година се задржува над целта на Централна банка, поради високите цени на храната. Оваа група во текот на ноември бележи пораст од 2,9 отсто. Влијание имаат и цените на кириите, мебелот, апаратите за домаќинство
МАЕИ: Ликот и делото на Свети Климент Охридски ја симболизираат силата и издржливоста

МАЕИ: Ликот и делото на Свети Климент Охридски ја симболизираат силата и издржливоста

clock09-12-2023
- Единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, упати честитка по повод 8 – Декември, Денот на Свети Климент Охридски. -Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, на сите Македон
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk