logo
logo
logo

Cult


Секој има свој почеток, па така и Бјело дугме. Но, тие немаат крај

Секој има свој почеток, па така и Бјело дугме. Но, тие немаат крај

clock03-07-2023
Во април 2011 година, на  Универзитетот Колумбија во САД , е одржана проекција на филмот  Бјело дугме . Прикажан е на Хариман институтот за ...
Смрт како порачана

Смрт како порачана

clock19-06-2023
Мерлин Монро  е една од најголемите икони на филмот од дваесеттиот век. Лик кој го надминува филмот кому се посветила, модата и гламурот од ...
Аполо 11: Темната страна на месечината

Аполо 11: Темната страна на месечината

clock19-06-2023
На 21 јули 1969 година, во 02 часот и 56 минути по источноамериканско време (УТЦ) американскиот космонаут  Нил Армстронг  стапна на Месечина...
Животот е тука за да се живее. До последен здив

Животот е тука за да се живее. До последен здив

clock09-06-2023
Ова е приказна за сексот, страста, уметноста, убавината и верноста кон својот избор дури и кога го делиш креветот со некој друг. Ова е прика...
Шафхаузен, господски часовник

Шафхаузен, господски часовник

clock22-11-2023
Велат дека овие години се клучни за иднината на класичните, механички часовници. Доколку ја преживеат инвазијата на пластичните мерачи време...
Кој ќе го разбере него, ја разбрал Русија

Кој ќе го разбере него, ја разбрал Русија

clock27-01-2023
"Чувствивам дека нема жив да го дочекам јануари. Ако бидам убиен од обични завереници, некој од моите браќа селани, нема за што да се грижит...
Ако сакаш да победиш - не смееш да загубиш

Ако сакаш да победиш - не смееш да загубиш

clock10-10-2023
Ако човек каже дека црниот хумор и сарказмот на стрип серијата Алан Форд десетина години беа омилени кај интелектуалците ќе каже вистина но, не сосема. Кога ќе се посочи дека нешто е избор на интелектуалната елита тоа асоцира на х...
Лејди Ди. Живот на прицеза, и мистериозен крај на љубовница

Лејди Ди. Живот на прицеза, и мистериозен крај на љубовница

clock02-01-2022
Таа е медиумска звезда од историски размери, создавана за да биде тоа, но тоа и да остане по смртта. А принцезата Дајана , или Лејди Ди , ...
Кој го уби Џон Кенеди?!

Кој го уби Џон Кенеди?!

clock07-09-2021
Убиството на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди , е извршено во Далас, Тексас на 22 ноември 1963 година, во 12 часот и 30 минути, во м...
Допир со божествената моќ. Толку далеку од сите, а толку блиску до небото

Допир со божествената моќ. Толку далеку од сите, а толку блиску до небото

clock10-07-2021
Тесла е тајна. Ретко видена големина, со скриена биографија, и нераскажана приказна за еден од најголемите умови на денешниот свет, онаков ...
Прво беше Чехов, а потоа дојде Холивуд

Прво беше Чехов, а потоа дојде Холивуд

clock01-05-2021
Времињата навистина се менуваат, се појавуваат нови јунаци на новите генерации но, постојат нешта кои се тука отсекогаш и засекогаш, и луѓе ...
Зошто Чарли Чаплин бил несреќен, и суров кон жените

Зошто Чарли Чаплин бил несреќен, и суров кон жените

clock21-12-2020
Чарли Чаплин  (Charles Spencer Chaplin) е лик кој по својата слава и општопознатост и препознатливост е рамен на ликовите на  Ајнштајн, Че Г...
Создаден од сон и патувања, за потоа да сонуваат оние кои го читаат

Создаден од сон и патувања, за потоа да сонуваат оние кои го читаат

clock08-07-2020
Што е тоа толку привлечно, култно и мангупски во цртаниот јунак  Корто Малтезе  штом со таква моќ, веќе со децении, на него се лепат цели ге...
Приказната за Фанта - од наци до бамбуча

Приказната за Фанта - од наци до бамбуча

clock09-01-2020
Кога некој ќе каже  Фанта , секој на ум ја има и  Кока кола . И тоа со право. Но без нацистите  Фанта,  таа лимoнада, не би ни постоела. И н...
Предавството и последните денови на Че Гевара

Предавството и последните денови на Че Гевара

clock10-10-2019
Нема политички лик, легенда слична на Че - обожаван од комунистите, мит кај западниот свет, меѓу Американците и Европјаните, но и Русите... само еден е тоа: Ернесто Че Гевара!...
Кога некој е волшебник, од обичното да создаде возвишено. Да создаде поп арт

Кога некој е волшебник, од обичното да создаде возвишено. Да создаде поп арт

clock15-09-2019
Постојат луѓе кои или ги сакате, или ги мразите. Нема средина, или незаинтересираност.  Енди Ворхол  е еден од нив. Енди Ворхол  (Andy W...
Лаки Лучиано – човекот кој го определи крајот на Втората светска војна

Лаки Лучиано – човекот кој го определи крајот на Втората светска војна

clock04-02-2019
На 8 февруари 1962 авионот кој леташе на релација Неапол - Њујорк слета на њујоршкиот аеродром. Истоварен е ковчег, кој потоа ќе биде превез...
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk