logo
logo
logo

Македонија


(ВО ЖИВО) Мицкоски на отварање на вториот производствен погон на фабриката „Киел Македонија“ во ТИРЗ Тетово

(ВО ЖИВО) Мицкоски на отварање на вториот производствен погон на фабриката „Киел Македонија“ во ТИРЗ Тетово

clock19-06-2024
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски денеска ќе присуствува на одбележувањето на почетокот на работата на вториот производствен погон на фабриката Киел Македонија во ТИРЗ Тетово.
Бислимоски НЕ ОЧЕКУВА СЕГА ДА СЕ НАМАЛИ МРЕЖАРИНАТА, а од 1 јануари ќе има промена

Бислимоски НЕ ОЧЕКУВА СЕГА ДА СЕ НАМАЛИ МРЕЖАРИНАТА, а од 1 јануари ќе има промена

clock19-06-2024
Првиот човек на Регулаторната комисија за енергeтика Марко Бислимоски не очекува летово да се намали мрежарината за струјата бидејќи не се создадени екстремни услови за да се стори тоа, но вели дека од 1 јануари кога ќе треба да се определи нејзината цена под одредени услови е можно да се намали. Тој вели дека притисокот врз цената на струјата за домаќинствата може да се намали со префрлање на слободен пазар на малите фирми....
PACTA SUNT SERVANDA: Преспанскиот договор е наметната реалност која ВМРО-ДПМНЕ мора да ја почитува

PACTA SUNT SERVANDA: Преспанскиот договор е наметната реалност која ВМРО-ДПМНЕ мора да ја почитува

clock19-06-2024
Преспанскиот договор е реалност наметната од претходната влада предводена од СДСМ и Зоран Заев и доколку истиот не се почитува дали од оваа наредна влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, или пак од понаредната влада предводена од кого и да е, главните последици ќе ја претрпат државата и македонските граѓани преку блокада на евроинтеграцискиот пат и загрозување на членството во НАТО. Според аналитичарите, во меѓун...
Јаневска: Наставните планови и програми ќе мора да се променат затоа што очигледно не даваат ефект

Јаневска: Наставните планови и програми ќе мора да се променат затоа што очигледно не даваат ефект

clock19-06-2024
Оваа Национална стратегија повеќе пати сум кажала дека сметам дека е многу потребна, тоа би биле принципите на кои ние би го воспоставиле образовниот систем со политички консензус во Македонија. Се разбира тоа би било со консултација на стручните тела и стручната фела, истакна Весна Јаневска, предлог министер за образование и наука во утринска емисија на „Слободен печат“....
Тинејџер го загуби животот во сообраќајна несреќа во кумановско

Тинејџер го загуби животот во сообраќајна несреќа во кумановско

clock19-06-2024
На 18.06.2024 во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во с.Оризаре, липковско, патничко возило „опел зафира“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Р.А.(21) од с.Никуштак, општина
ЈСП ЛОГИКА: Низок мост, а пуштиле двокатен до Бојане, АВТОБУСОТ НАМЕСТО ДО СЕЛОТО ОДИ ДО МОСТОТ

ЈСП ЛОГИКА: Низок мост, а пуштиле двокатен до Бојане, АВТОБУСОТ НАМЕСТО ДО СЕЛОТО ОДИ ДО МОСТОТ

clock19-06-2024
Жители на село Бојане пешачат по 2 километри затоа што од ЈСП им пуштиле двокатен автобус кој не може да стигне до селото затоа што како пречка има низок мост, пренесе Клан....
Апсења во Македонија, уапсен и жител на Албанија

Апсења во Македонија, уапсен и жител на Албанија

clock19-06-2024
Денеска (19.06.2024) во 00.10 часот на подрачјето на Карпош, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода А.Р.(29) од с.Бозовце, тетовско, затоа што кај него била пронајдена и одземена бела п
Ако се поскапи струјата, ЌЕ ПОСКАПИ ЛЕБОТ, А КОГА ТИЕ ЌЕ ПОСКАПАТ МОЖЕ И СЕ ДРУГО

Ако се поскапи струјата, ЌЕ ПОСКАПИ ЛЕБОТ, А КОГА ТИЕ ЌЕ ПОСКАПАТ МОЖЕ И СЕ ДРУГО

clock19-06-2024
Секој пораст на трошоците за производство во кој влегуваат репроматеријалите, енергенсите и човечките ресурси значи и покачување на цената на производите. Најавите за повисока цена на струјата очекуваат дополнително да ја зголеми цената на пекарските производи затоа што поголем дел од пекарите користат електрична енергија....
Додека беше министерка СДСМ тонеше и падна од власт, АКО ЈА ВОДЕЛА ПАРТИЈАТА ЌЕ ЈА ВРАТЕЛА НА ВЛАСТ

Додека беше министерка СДСМ тонеше и падна од власт, АКО ЈА ВОДЕЛА ПАРТИЈАТА ЌЕ ЈА ВРАТЕЛА НА ВЛАСТ

clock19-06-2024
Кандидатката за претседател на СДСМ, Славјанка Петровска вчера ја претстави својата програма пред членовите на општинските организации во Карпош и Гази Баба....
„Според меѓународните тестирања знаењето на учениците Е НА НЕЗАВИДНО НИВО, ТОА МОРА ДА СЕ ПРОМЕНИ“

„Според меѓународните тестирања знаењето на учениците Е НА НЕЗАВИДНО НИВО, ТОА МОРА ДА СЕ ПРОМЕНИ“

clock19-06-2024
„Оваа Национална стратегија повеќе пати сум кажала дека сметам дека е многу потребна, тоа би биле принципите на кои ние би го воспоставиле образовниот систем со политички консензус во Македонија. Се разбира тоа би било со консултација на стручните тела и стручната фела“, истакна Весна Јаневска, предлог министер за образование и наука во утринска емисија на „Слободен печат“....
УСМРТЕНА МЕЧКА - Удрило возило во неа во близина на Гостивар

УСМРТЕНА МЕЧКА - Удрило возило во неа во близина на Гостивар

clock19-06-2024
Мечка е усмртена откако во неа изутрина удрило возило на патниот правец Гостивар – Охрид, а нема повредени лица....
Лекувањето во странство БЕЗ ЦЕЛОСНА КОНТРОЛА НА ФЗО, исто и издавањето рецепти, а проблеми и со ИТ системот

Лекувањето во странство БЕЗ ЦЕЛОСНА КОНТРОЛА НА ФЗО, исто и издавањето рецепти, а проблеми и со ИТ системот

clock19-06-2024
Државниот завод за ревизија (ДЗР) го објави конечниот ревизорски извештај на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО). Меѓу другото, се укажува на слабостите во функционирањето на ИТ системот на Фондот поради неколку причини, а имало слабости и неправилности и кога е во прашање постапката за упатување за лекување во странство....
ЛЕКАРИ И ШЕСТ ВОЗИЛА ќе патролираат низ Скопје ПОРАДИ ЖЕШТИНИТЕ

ЛЕКАРИ И ШЕСТ ВОЗИЛА ќе патролираат низ Скопје ПОРАДИ ЖЕШТИНИТЕ

clock19-06-2024
Поради најавените горештини, Црвениот крст на град Скопје информира дека подготвил акционен план што опфаќа теренски активности во насока на справување со топлинските бранови....
Фондот ПОВТОРНО ГО ОДБИЛ ЛЕОНИД ЗА ЛЕКУВАЊЕ во Виена

Фондот ПОВТОРНО ГО ОДБИЛ ЛЕОНИД ЗА ЛЕКУВАЊЕ во Виена

clock19-06-2024
За жал, повторно Фондот за здравствено осигурување го одби Леонид Индов за лекување во Виена, објави Јован Андоновски, заменик јавен правобранител....
Сабота во 11 часот ЌЕ ПОЧНЕ СЕДНИЦАТА ЗА НОВА ВЛАДА

Сабота во 11 часот ЌЕ ПОЧНЕ СЕДНИЦАТА ЗА НОВА ВЛАДА

clock19-06-2024
Претседателот на Собранието Африм Гаши ја закажа седницата за избор на новата Влада во сабота во 11 часот....
Владата донесе одлука, ПРЕСТАНОК НА МАНДАТОТ НА БЕЏЕТИ КАКО ГРАДОНАЧАЛНИК, ќе биде пратеник

Владата донесе одлука, ПРЕСТАНОК НА МАНДАТОТ НА БЕЏЕТИ КАКО ГРАДОНАЧАЛНИК, ќе биде пратеник

clock19-06-2024
На предлог на Министерството за локална самоуправа, Владата на  27  седница, ја разгледа и усвои Информацијата во врска со Одлуката за престанок на мандатот по сила на Закон за градоначалникот на општината Сарај и донесе Одлука за престанок на мандатот по сила на Закон за градоначалникот на општината Сарај, по верификацијата на неговиот мандат како пратеник....
Да се заострат КРИТЕРИУМИТЕ ЗА АКАДЕМСКА КАРИЕРА, порача претседателката

Да се заострат КРИТЕРИУМИТЕ ЗА АКАДЕМСКА КАРИЕРА, порача претседателката

clock19-06-2024
За да го спречиме одливот на мозоци, како еден од најголемите ризици за идниот развој на науката, потребни ни се севкупни и темелни реформи во државата, и пред сè, во високото образование. Повикувам на храбар политички исчекор во соочувањето со дведецениската криза во високото образование и истражувањето. Неопходната интеграција на науката и нејзините резултати во општествениот развој, е можна само преку градење партиципативна...
logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk