Во лето, ние сакаме да носиме полесни, весели и освежителни парфеми и тоалетни вода кои се ненаметливи, а сепак забележливи. Заради горештините, важно ни е да не бидат премногу тешки или премногу силни, а такви се мирисите што ги издвоивме, а кои ја носат титулата најпопуларни летни мириси. Можеби меѓу нив е вашиот миризлив фаворит за лето.

Chanel Chance Eau Fraîche

Свежа и цветна тоалетна вода чии живи, енергични ноти отелотворуваат радост и нови можности кои никогаш не треба да ги пропуштите, исто како што не ги пропушти Коко Шанел. Чисти ноти на цитрус и мошус од оваа ненаметлива, а сепак забележлива тоалетна вода ќе бидат првите што ќе го привлечат вашето внимание.

Откако ќе исчезнат, ќе ве воодушеви појавата на хармоничен мирис на свежи цвеќиња од зумбул и јасмин. Волшебната миризлива симфонија завршува со комбинација на дрво, килибар и ветивер.

Dolce & Gabbana Light Blue

Многу популарен летен мирис кој со својата шармантна лежерност потсетува на ветерот, тој е цветно-овошен мирис на сицилијанското лето. Сочни и влажни ноти на лимета и чемпрес предизвикуваат асоцијација на шумата на морскиот брег.

Мирисот, опишан како радост на животот и во кој доминираат цитрусни плодови и јаболка, содржи сицилијански лимон, јаболко Granny Smith, ѕвончиња, јасмин, бамбус и бела роза.

Juliette has a gun “Vanilla Vibes”

Парфем кој носи спој на две спротивности: топла природна ванила и свежа морска сол која ја пренесува ванилата во минерална димензија. Ванилата одеднаш станува поатмосферска, поелегантна, израз на сензуална, моќна и слободна женственост.

Vanilla Vibes е мирисна химна на авантурата и слободата. Главна нота е солен цвет (морска сол), средните ноти освојуваат орхидеите и  природната ванила, додека основата се состои од тонка,  бензоин, сандаловина и кафеав мошус.

Zara “Pink Flambé Summer”

Свеж и женствен парфем кој веднаш ќе ве телепортира во забавни и безгрижни летни вечери, дури и кога не е лето. Тоа е гурмански мирис чијашто горна нота е освежувачка мандарина, средната е сочна диња, додека основната нота е засладена со пралини.

Tom Ford “Rose Prick Eau de Parfum”

Цветен мирис со остри и романтични ноти за жени и мажи. Горните ноти се кинеска пиперка и куркума, средните ноти се мајска роза, бугарска роза и турска роза, додека основните ноти се пачули и грав од тонка. Луксузниот парфем доаѓа во темно розево мат шише во форма на шаховска фигура и ја обработува нотата на розата на сочен и богат начин.

Hermès “Twilly d’Hermes Eau Poivree Eau de parfum”

Овој цветен мирис е опишан како запапрен дух на Ерме девојките кои пливаат среќно наспроти струјата, поставуваат свое темпо, наоѓаат сосема нов ритам. За нив, замислив нов аспект од почит кон нивниот младешки дух, рече Кристин Нагел, парфемер од Ерме, која го дизајнираше парфемот.

Тоа е смел, смел мирис обоен со живописна розова пиперка во горните ноти, нежна роза во средните ноти и елегантен пачули што претставува основа на првиот фланкер на парфемот Twilly, претставен во 2017 година. Мирисот е зачинет, цветен и дрвенест.

Versace “Yellow Diamond”

Чист, проѕирен и живописен цветен мирис, сјаен, женствен, интензивен и луксузен како жолт дијамант. Композицијата се отвора со пенлива свежина од лимон, бергамот, нероли и шербет од круша. Во срцето има воздушно портокалово цвеќе, фрезија, мимоза и кринова вода. Основата се состои од килибар, скапоцен мошус и дрво гвајак.

После неговите претходници Crystal Noir и Bright Crystal, Yellow Diamond претставува еден вид на премин од кристал во дијамант во линијата парфеми на Версаче.