Саудиска Арабија полека се свртува кон Кина – потег што може да ги загрози долгогодишните односи со САД. Саудијците би можеле да се договорат со Кина да плаќаат нафта во јуани наместо во американски долари.

Американскиот „Волстрит журнал“ пишува дека кинескиот лидер Си Џинпинг би можел да ја прифати поканата да ја посети Саудиска Арабија во мај, каде би можел да се договори со најголемиот светски производител на нафта Кина да ја плати нафтата во јуани, наместо во американски долари.

Во услови на геополитички тензии предизвикани од војната во Украина, при што светот полека се свртува на едната или на другата страна, веста ги зголеми стравувањата дека Саудиска Арабија би можела да застане на страната на Русија: Овозможувањето плаќања со нафта во јуани може да помогне да се создаде паралелен систем за меѓународни плаќања во кој кинескиот јуан станува исто толку важен како и американскиот долар. Ова ќе и овозможи на Русија да избегне санкции, бидејќи може да го користи и јуанот.

Јавно Кина остана неутрална во конфликтот, но многу се шпекулира дека ја поддржува Русија, пишува ДВ.

Речиси една четвртина од целиот извоз на саудиска нафта оди во Кина. А од почетокот на оваа година Саудијците го презедоа раководството од Русија како најголем извозник на нафта во таа земја.

Дали Саудијците ќе го дозволат јуанот?

Досега, понудата на Саудиска Арабија се сметаше за начин да се изврши притисок врз западните сојузници, велат експертите. Згора на тоа, Европскиот совет за надворешни односи во извештајот од 2019 година напиша дека Саудијците тоа го правеле и претходно, односно дека ја користеле Кина како билет за преговори.

„Само неколку месеци по убиството на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги, саудискиот принц Мохамед бин Салман отпатува во Азија за да го реши прашањето за увозот на оружје во неговата земја“, се вели во извештајот.

Што е со притисокот врз Саудиска Арабија?

Имаше обиди од страна на САД и Европа да ја добијат поддршката од Саудијците. Американскиот советник за безбедност Брет Мекгурк отпатува во земјата минатата недела, како и британскиот премиер Борис Џонсон. Досега и европските и американските претставници се обидоа да ги принудат Саудијците да го зголемат производството на нафта за да ја намалат цената.

Заедно со Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија е еден од ретките производители на нафта со вишок капацитет. Доколку има повеќе нафта на пазарот, би можеле да се намалат цените кои достигнале рекордни високи износи поради прекините на снабдувањето од Русија. Сепак, не се споменуваше дали неодамнешните разговори со Саудијците го вклучија прашањето за плаќањата на јуани.

„Дури и ако западната дипломатија успее да добие поддршка од Саудиска Арабија, властите на оваа блискоисточна земја се загрижени дека нивниот регион ќе стане помалку, а не повеќе важен“. Синсија Бјанко, соработник во посета на Берлинскиот огранок на Европскиот совет за надворешни работи изјави за ДВ за се поинтензивните односи на САД со Источна Азија и за напорите за намалување на употребата на фосилни горива.

„Земјите од Персискиот залив веруваат дека Вашингтон има помалку да понуди, но исто така бараат и помалку закани во преговорите“, објасни Бјанко во извештајот објавен минатата недела, додавајќи дека одлуката на овие земји од Блискиот Исток да не застанат на страната на Европа и Соединетите Држави за Русија.

ОАЕ и Саудиска Арабија на тој начин се обидуваат да се ориентираат во новосоздадениот мултиполарен свет, користејќи го пристапот на финансиски трансакции за заштита на националните интереси, пишува Бјанко.

Каква врска има тоа со Кина?

Ова е местото каде што Кина настапува. Односите со Саудиска Арабија се продлабочуваат веќе неколку години. Во 2020 година, Саудијците беа најголемиот регионален трговски партнер на Кина со увоз и извоз во вредност од над 60,6 милијарди евра.

Овие врски главно се засноваат на взаемна економска корист и потекнуваат од иницијативата Кинески појас и пат, која вреди неколку трилиони долари. Овој трговски однос и одговара и на Саудиска Арабија, која има свој проект за модернизација „Визија 2030“.

Исто така, очигледни се предностите од водење бизнис со земја која ќе биде долгорочен купувач на гас и нафта, додека европските клиенти се повеќе бараат соларна и ветерна енергија.

Дел од саудиската „Визија 2030“ се однесува и на подготовките во иднина кога нафтата ќе стане помалку важна, а еден аспект од таа подготовка ја вклучува можноста земјата да служи како логистички центар на Блискиот Исток. Кинеските интереси се совпаѓаат, а двете нации имаат сеопфатно стратешко партнерство“, иако експертите како Цинциа Бјанко предупредуваат дека двете земји не можат да се нарекуваат сојузници.

Некои аналитичари, во меѓувреме, сугерираат дека започнува нова ера во односите меѓу Кина и Блискиот Исток. Неодамна, Рој Јелинек, стручен соработник во Институтот за Блискиот Исток со седиште во Вашингтон, истакна дека голем број министри за надворешни работи од регионот отпатувале во Кина.

„Фактот што министрите за надворешни работи патуваат во Кина, а не колеги од Министерството за трговија или економија, сугерира промена на фокусот“, рече Јелинек во написот објавен во институтот. „После неколку години економски врски, неодамнешните настани покажаа дека започна нова ера со поголем фокус на геополитиката.