Пред 20 години, Америка и нејзините сојузници ги соборија суровите исламисти во Авганистан. Сега тие се повлекоа и ги оставија Авганистанците на група верски фанатици, кои без сомнение се меѓу најлошите луѓе во светот.

Талибанците, милитантната исламистичка група, која го засолни пред 20 години водечкиот терорист во светот Осама бин Ладен, исто така организатор на најлошиот терористички напад врз САД во историјата, не се далеку од преземање контрола над Авганистан.

Кабул може да падне за 90 дена

Кандахар, вториот по големина град во Авганистан, денеска падна. Притоа, Талибанците нанесоа најголем удар врз владата поддржана од САД откако започнаа насилна офанзива по повлекувањето на американските војници од земјата.

Доколку напредувањето на Талибанците продолжи со молскавичното темпо, главниот град Кабул може да биде изолиран во рок од 30 дена и да падне во рок од 90 дена.

Британците и Американците најавија испраќање илјадници војници во Авганистан, но не за да се борат против Талибанците, туку за да помогнат во евакуацијата на дипломатскиот персонал и другите граѓани на нивните земји.

Западните политичари ги прозиваат своите влади: „Го предадовме Авганистан“

Брзиот напредок на Талибанците во Авганистан предизвика мешавина од изненадување и гнев меѓу водечките политичари и воени лидери во Европа и Западот.

Голем дел од гневот е насочен кон американските и британските влади поради повлекувањето на војниците, што се смета за предавство на авганистанскиот народ.

Лидерите на британската владејачка Конзервативна партија остро го осудија повлекувањето од Авганистан.

Поранешниот министер за воени ветерани Џон Мерсер, кој служеше како војник во Авганистан, рече дека Велика Британија „избрала пораз“, опишувајќи го недостатокот на „политичка волја“ како нешто „срамно, тажно и понижувачко за британската војска“, и пред се како „Трагедија за авганистанскиот народ“.

„Милиони Авганистанци ќе живеат во ужасни услови“

Претседателот на парламентарната комисија за надворешни работи, Том Тугендхат, рече дека одлуката да се повлече дури и персоналот за воздушна поддршка или логистика е како „да се извлече тепих извлечен под нозете на партнерот во Авганистан“.

“Ова значи дека технологијата, која носи победи во битките и на која ги учевме Авганистанците, сега е бескорисна. Се потрошија милијарди долари. Наместо одржлив мир, кој постепено се гради, гледаме пораз”, напиша Тугендхат на Твитер.

Рори Стјуарт, министер во последната конзервативна влада предводена од Тереза Меј, рече дека Велика Британија ќе мора да се справи со хуманитарната криза како резултат на оживувањето на Талибанците.

“Милиони Авганистанци ќе живеат во ужасни услови. Ќе биде тоа срцепарателно. Ќе има милиони бегалци. Ова е наша вина”, изјави Стјуарт за Скај њуз.

Талибанците се на 50 километри од Кабул. Што се случи кога последен пат го освоија?

Талибанците денеска го зазедоа главниот град на провинцијата Логар, на само 50 километри од Кабул, главниот град на Авганистан.

Талибанците последен пат ја презедоа контролата врз Кабул во 1996 година, по четиригодишна граѓанска војна во Авганистан. Еден од нивните први потези беше јавното погубување на поранешниот претседател Мохамад Наџибулах.

Брутален режим: Егзекуции на стадиони, ампутација на екстремитетите …

Талибанскиот режим е познат по својата бруталност од пред 20 или повеќе години. Градовите и селата под власт на Талибанците воведуваат екстремна верзија на веќе насилниот шеријатски закон.

Под талибанска власт, на жените им беше забрането да работат, а на девојчињата не им беше дозволено да посетуваат училиште.

Жените мораа да го покријат лицето и да бидат придружувани од машки роднини надвор од нивните домови. Воведени се казни како каменување и ампутација, а имаше и јавни егзекуции на стадионите кон крајот на 1990 -тите. Меѓу јавно егзекутираните на стадионите имало и жени.

Егзекуција на жена на стадион во Кабул 1999 година, Фото: Rawa.com

Талибански судија отворено зборуваше за шеријатот што го воведуваат

Би -Би -Си неодамна објави извештај од областа окупирана од Талибанците, за време на која новинар разговараше со талибанскиот судија Хаџи Бадрудин.

“Во нашиот шеријат е јасно: за оние кои имаат секс и не се во брак, без разлика дали станува збор за девојче или момче, казната е 100 удари со камшик во јавност. А за оној што е во брак, мора да го каменуваат до смрт. За оние што крадат: ако се докаже, тогаш раката треба да му биде отсечена “, рече Бадрудин.

Жените во Кабул се во смртен страв

Но, од се поизвесното освојување на Талибанците на целиот Авганистан, а особено Кабул, најмногу се плашат од Авганистанките, особено оние кои активно се борат за правата на жените во претежно муслиманската земја во последните две децении.

Авганистанската дописничка на Би -Би -Си, Јалда Хаким, денеска објави шокантни пораки кои секојдневно и доаѓаат од жени.

“Те молам помогни ми да излезам одовде. Произведував емисии во кои се бранат правата на жените, авганистанската војска и напредокот на Авганистан. Не знам дали ќе останам жива или ќе ме убијат”, стои во пораката објавена од Хаким.

Дописничката на Би -Би -Си вели дека таа известувала од Авганистан повеќе од 10 години и се сретнала со голем број новинари, судии, пратенички во Собранието, активистки за човекови права и студентки.

„Американците инспирираа и финансираа, а сега не отфрлија“

“Сите тие ми го велат истото – ние се разоткривме затоа што бевме охрабрени да го сториме тоа од Американците и нивните сојузници. Во последните 20 години, Западот ги инспирираше, финансираше и заштити новите генерации Авганистанци. Тие пораснаа со нивните слободи и можности “.

„Сега ми велат дека се чувствуваат целосно отфрлени од партијата на демократскиот свет, од кој истиот дел се сметаа за дел“, наведува дописничката на Би -Би -Си.

Талибанците се решени да воведат брутален шеријатски закон

Хаким, која неодамна разговараше со голем број талибански команданти, како и обични војници, вели дека и било кажано дека се решени да воведат шеријат, што вклучува каменување поради прељуба, ампутација на екстремитети за кражба и забрана за образование на девојчиња над 12 години.

“Тоа не е Авганистан или Кабул што овие млади луѓе го знаат. Но, Талибанците се уште маршираат кон главниот град и се чини дека таквите луѓе немаат каде да бегаат”, заклучува Хаким.

„Подземно скривалиште треба да не заштити додека Талибанците не почнат да одат од куќа во куќа„

“Како млада, образована и социјално активна жена, многу се плашам од ситуација која се влошува секоја секунда. Моето семејство и јас се плашиме дека Талибанците ќе не убијат. Проблемот е што сите околу мене знаат дека сум студент. Ги закопавме сите документи и други докази за да го скриеме нашиот идентитет од Талибанците. Но, овие мерки на претпазливост нема да ни помогнат на долг рок. Сега јас и моето семејство одлучивме да изградиме подземно скривалиште за да се заштитиме од куршуми и ракети што може да дојат … Тоа би требало да не одржува во живот барем додека Талибанците не дојдат и си одат од куќа во куќа“, гласи една од пораките објавени од Хаким.

За страно од Талибанците денеска зборуваше и Фрешта Карим, основач и директор на мобилната библиотека за деца во Кабул.

„Жените се најдоа сами во војната, а светот го гледа сето тоа и не ни помага“

Таа вели дека владеело силно чувство на тага бидејќи напорната работа на цела генерација може да пропадне доколку Талибанците ја преземат контролата врз Кабул.

Таа ги опиша Талибанците како „темна сила“ која сака да доминира во животот на жените.

“Тие не гледаат на нас како еднакви суштества. Не мислат дека треба да имаме контрола врз нашите животи и затоа мислат дека е на нив да одлучат што можеме, а што не”, рече Карим.

„Жените во Авганистан се најдоа сами во војната, а светот го гледа сето ова и не ни помага“, заклучи таа.

Западот жртвуваше илјадници животи и милијарди долари за да ги победи Талибанците. Се беше залудно

Америка, Велика Британија и нивните сојузници во НАТО потрошија десетици милијарди долари и, уште полошо, жртвуваа илјадници животи на своите војници, со цел да го извлечат Авганистан од вилиците на Талибанците и да се обидат да создадат функционална демократија од таа земја.

20 години подоцна, Авганистанците, а особено жените во таа земја зафатена од војна, повторно ќе се најдат под власта на бруталните верски фанатици.

(Vecer.mk via)