Време на одбројување…3,2,1…

Тоа е тоа.

Светот ќе мора да се промени пред да стивнат тензиите меѓу Русија и САД.

Но, гледајќи ја историјата, што доведува до толку големи промени?

Најчесто војни, но и револуции.

Дали САД се на работ на револуција?

А Русија?

А светот?

Тоа е времето во кое живееме сега, време на одбројување.

Па да изброиме…

Конгресот разгледува нов предлог-закон за санкции против Русија; Канада повлекува дел од својот дипломатски персонал од Украина

Амбасадата на САД во Украина повторно ги советува своите граѓани да ја напуштат земјата, поради наводната закана од руска инвазија.

„Безбедносната ситуација во Украина останува непредвидлива поради зголемената закана од руска воена акција и може да се влоши без најава. Граѓаните на САД во Украина треба да размислат за заминување сега, користејќи комерцијални или други приватно достапни опции за транспорт“, се вели во соопштението на амбасадата САД.

Во соопштението, амбасадата наведе неколку земји како можни рути за евакуација: Полска, Словачка, Унгарија, Романија и Молдавија.

Претходно Австралија, Велика Британија, Германија, Канада и Јапонија објавија дека се евакуираат дипломатите и нивните семејства, потсетува руската агенција.

Џонсон размислува да го удвои бројот на војниците

Британскиот премиер Борис Џонсон размислува да го удвои бројот на војници распоредени за зајакнување на европските граници, истовремено предупредувајќи дека упадот од Русија во Украина би бил „трагедија“.

Џонсон рече дека новата британска понуда до НАТО, која во моментов се разгледува, ќе „испрати јасна порака до Кремљ“ дека „нема да ја толерираме нивната дестабилизирачка активност“, соопшти британската влада, пренесоа агенциите.

Покрај зголемувањето на бројот на војници, британската влада изјави дека тоа може да вклучи и испраќање одбранбено оружје во Естонија. Може да се испратат и брзи авиони, воени бродови и воени експерти за заштита на сојузниците на НАТО.

Даунинг стрит соопшти дека можното распоредување „ќе ја зајакне одбраната на НАТО и ќе ја нагласи поддршката на Обединетото Кралство за нордиските и балтичките партнери“.

Украинските сили за територијална одбрана, воениот резерват на украинските вооружени сили, учествуваат на воена вежба во близина на Киев на 25 декември 2021 година. – Фото: Сергеј СУПИНСКИ

Столтенберг: НАТО не планира да распореди борбени трупи во Украина

НАТО не планира да распореди борбени трупи во Украина во случај на руска инвазија, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

На прашањето на телевизијата Би-Би-Си дали ќе ја исклучи можноста за распоредување на војници на НАТО доколку Русија изврши инвазија, тој рече дека Алијансата не планира да го стори тоа.

„Се фокусираме на давање поддршка“, изјави Столтенберг, цитира Ројтерс.

Трас: Вистинска закана од руската инвазија на Украина

Постои „реална закана“ од руската инвазија на Украина, предупреди денеска британската министерка за надворешни работи Лиз Трас и посочи дека е „многу малку веројатно“ британските трупи да бидат распоредени да се борат во каков било конфликт.

Наместо тоа, Обединетото Кралство, рече таа, испраќа оружје во Украина и го „зајакнува“ својот систем на санкции, така што олигарсите блиски до Кремљ „немаат каде да се кријат“.

Трас за Би-Би-Си изјави дека и Велика Британија нуди дополнителна поддршка за сојузниците во НАТО и оцени дека секоја инвазија би била „страшна за Европа“.

Русија распореди околу 100.000 војници, тенкови, артилерија и проектили долж границата со Украина, но негира дека планира инвазија на поранешната советска република, која граничи и со Русија и со ЕУ, јавува британскиот јавен сервис.

Сепак, британската министерка тврди дека постои „голема веројатност“ рускиот претседател Владимир Путин да сака да ја изврши инвазијата.

„Правиме се што можеме преку обесхрабрување и дипломатија за да го охрабриме (Путин) да се откаже“, рече таа.

Според новиот британски закон, санкциите потенцијално би можеле да бидат насочени кон „секој интерес што има влијание врз руската влада“, рече Трас и изрази очекување дека британското Министерство за надворешни работи утре во британскиот парламент ќе гласа за построги санкции против Русија.

Претходно оваа недела, украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика Западот да не паничи, велејќи дека предупредувањата за неизбежна инвазија ја ставаат во опасност украинската економија.

Томас-Гринфилд: Советот за безбедност на ОН ќе изврши силен притисок врз Русија

Амбасадорката на САД во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд денеска изјави дека Советот за безбедност на Обединетите нации ќе изврши силен притисок врз Русија на утрешната седница, на која ќе се разговара за акумулацијата на руски војници во близина на границата со Украина и зголемениот страв дека Москва планира да изврши инвазија во земјата.

„Ние сме обединети во повикувањето на Русија да објасни што прави“, рече Томас Гринфилд во емисијата „Оваа недела“ на ABC, пренесе АП.

„Ќе ја направиме простор подготвени да ги слушаме, но нема да дозволиме да бидеме вознемирени од нивната пропаганда“, посочи таа.

Американската новинска агенција наведува дека не се очекува усвојување на каква било формална акција на Советот за безбедност на ОН, имајќи предвид дека Русија има право на вето и имајќи ги предвид нејзините врски со членките на Советот за безбедност, вклучително и Кина.

Канада повлекува дел од својот дипломатски персонал од Украина

Канада привремено ќе го повлече несуштинскиот персонал и преостанатите зависни членови на семејството од нејзината амбасада во Украина, објави денеска канадското Министерство за надворешни работи, во екот на меѓународната криза предизвикана од распоредувањето руски војници долж границата со Украина, јави Ројтерс.

„Додека продолжуваме внимателно да ја следиме ситуацијата, наш највисок приоритет останува безбедноста на Канаѓаните. Нашите службеници се подготвени да обезбедат конзуларна помош за канадските граѓани по потреба“, се вели во соопштението на Министерството, во кое се потврдува дека канадската амбасада во Киев останува отворена.

Канада минатата недела објави дека ќе го зајакне својот тим во амбасадата со испраќање експерти за безбедност, управување со конфликти, демократски реформи и конзуларна служба.

„На овој начин ќе ги зголемиме нашите дипломатски капацитети и ќе ни овозможиме да продолжиме да ја оценуваме и да реагираме на ситуацијата што се развива околу Украина“, се вели во соопштението.

Протести против воена ескалација на тензиите во Украина, Фото: Профи

Конгресот разгледува нов предлог-закон за санкции против Русија

Членовите на американскиот Конгрес се блиску до постигнување договор за правно решение кое ќе ја санкционира Русија за нејзините потези кон Украина – вклучително и одредени мерки кои може да стапат на сила пред евентуална руска инвазија, изјавија двајца водечки членови на тоа тело.

Боб Менендез, претседател на Комитетот за надворешни односи на Сенатот и Џејмс Рич, лидерот на републиканското малцинство во тоа тело, изјавија дека следната недела може да се постигне напредок во таа насока, пренесува Voice of America.

„Би рекол дека се согласуваме со тоа“, изјави сенаторот Менендез за Си-Ен-Ен.

Тој прецизираше дека постои „силна двострана решеност да ја поддржи Украина и да ја казни Русија доколку ја нападне“.

Предлог-законот се однесува на најважните руски банки и долг, како и за обезбедување значителна американска воена помош за Украина.

Некои од санкциите во предлогот би можеле да стапат на сила пред руската инвазија, поради потезите што Русија веќе ги повлече, како што се сајбер нападите врз Украина или напорите за поткопување на украинските власти.

Нивниот интензитет би бил зголемен доколку Русија одлучи да изврши инвазија.

Сепак, несогласувањата меѓу членовите на двете партии околу можното санкционирање на гасоводот Северен тек 2 се уште траат.

„Работиме на тоа. Верувам дека сите прашања ќе бидат договорени пред да ја достигнеме целта“, рече сенаторот Рич.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски поддржува итна реакција – критикувајќи го Западот што не воведува уште построги санкции кон Русија.

Украина сака да дејствува и во двата случаи: да воведе санкции што е можно поскоро – и да го зголеми нивниот интензитет по евентуална руска инвазија, изјави украинската амбасадорка во Обединетите нации, Оксана Маркарова.

„Можеби имаме различни мислења, но САД се стратешки партнер и пријател на Украина. Нашите односи се на највисоко ниво во последните неколку децении“, заклучи Макарова.

Во последните месеци Русија го зајакна присуството на своите сили на границата со Украина, барајќи од Северноатлантската алијанса да ги повлече војниците и оружјето од Источна Европа.

Русија, исто така, бара Украина, една од поранешните советски републики, да не смее да се приклучи на воено-политичката организација предводена од САД.

Растат тензиите околу Украина, Фото: профи

Нема мир меѓу Русија и САД без нов светски поредок, но што е истиот и како ќе созрее?

Блискиот соработник на рускиот претседател Алексеј Пушков денеска изјави нешто многу значајно, нешто што на многумина веќе им е јасно, но добива тежина кога ќе се претстави од толку висок круг.

Што всушност кажа Пушков?

Тој рече дека е наивно да се очекува дека сегашната криза меѓу Москва и Вашингтон може да се реши на едноставен начин.

Тој рече дека промената може да дојде само „преку воспоставување на нов светски поредок“.

Во интервју за Ukraina.ru, Пушков – кој претходно беше претседател на Советот за надворешни работи на руската Дума – рече дека помал конфликт меѓу Русија и САД може да се очекува само со воспоставување на нов светски поредок.

Интересно е што Пушков овде се појавува повеќе од позиција на надворешнополитички аналитичар, а не како руски функционер.

Но, во исто време, знаејќи ја неговата блиска врска со Путин, неговите изјави секако се важни да се набљудуваат во вакво време.

„САД се хегемон кој постепено ја губи својата позиција во светот. Тие претрпеа многу тешки порази на Блискиот исток… изгубија во Сирија, загубија во Авганистан, беа принудени да ги повлечат речиси сите војници од Ирак со крајот на 2021 година“, рече Пушков.

Понатаму, Пушков истакнува дека САД сега сакаат да ја задржат својата доминантна позиција во светот со истовремено иницирање конфликти со Русија и Кина „иако со различен интензитет“.

„САД повеќе не не третира како секундарна сила. Тие не третираат како примарна сила и затоа Русија и Кина се спомнуваат заедно како главни проблеми со кои се соочува администрацијата на Бајден во 2022 година, а оваа 2022 година ќе биде година на криза меѓу Вашингтон и Москва“, рече тој.

Да, точно е дека САД имаа прилично негативна серија на Блискиот Исток, регион со кој сакаа да доминираат од почетокот на овој век.

Нивните планови пропаднаа на сите фронтови – од Либија, Сирија до Ирак и Авганистан.

Распоредување на трупи околу Украина, Фото: профи

Вашингтон е најмногу нервозен за исходот на конфликтот во Сирија, бидејќи е всушност единствениот каде Русија директно им го блокираше патот и активно ги стопираше нивните планови (за „промена на режимот“ во Дамаск).

На Вашингтон му стана јасно дека Русија, повеќе од четвртина век по распадот на СССР, повторно зајакна доволно за да може да ја скрши нивната хегемонија.

Разбирливо, штом тоа стана очигледно, тие почнаа да го зајакнуваат планот за разбивање на таква Русија.

Како да се направи тоа?

Во САД постои мислење дека оваа Русија е директен производ на нејзиниот долгогодишен шеф Владимир Путин.

Затоа кампањата со години е фокусирана на Путин, но идејата за создавање локален отпор кон руските власти досега очајно пропадна. Алексеј Навални отиде најдалеку во спроведувањето на прозападната дисидентска политика, но на крајот тој беше во голема мера елиминиран и измачуван во затворска ќелија.

Доколку во Русија не може да се пријави некаква „промена на режимот“, т.н Портокаловата револуција или новиот Мајдан, тогаш што?

Токму на ова прашање се обрати Пушков за време на интервјуто.

„Тие сега сакаат да го решат „рускиот проблем“ со потчинување на цела Европа со туркање на Русија на маргините. Затоа им е навистина потребна Украина. Следната фаза ќе биде политичка, па дури и воена конфронтација со Кина“, рече Пушков.

Тоа е многу очигледно од актуелната политика кон Русија.

Да потсетиме, аналиира адванс.хр, и долго пред избувнувањето на сегашната криза со Украина, Соединетите држави работеа толку напорно за да го саботираат проектот за гасоводот „Северен тек 2“, што не може да се нарече поинаку освен отворена непријателска акција.

Сега, меѓутоа, сегашните тензии меѓу Русија и Украина сакаат да се зголемат до максимум – до тој степен што дури и украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера беше принуден да реагира и да ги повика своите западни сојузници „да не шират толкава паника“.

Јасно е дека паниката во овој случај има своја цел – ја турка Русија понатаму на маргините.

Од перспектива на САД, дури и да нема војна во Европа, нема смисла да се пропушти „добрата криза“ да помине без посакуваните последици.

Деновиве администрацијата на Бајден споменува дополнително испраќање американски војници во Европа, а од сите европски земји се очекува да заземат цврст и едногласно антируски став.

Но, таква апсолутна потчинетост во Европа САД може да побараат, но нема да добијат, веќе е јасно – но затоа нивните закоравени антируски сојузници ќе се обидат да компензираат со нивниот ангажман, на пример Британија тоа го најавува со посочување дека се подготвуваат да испратат големи трупи во Источна Европа.

Во споменатото интервју Пушков додаде дека американската политичка и финансиска елита „верува дека тие се единствените кои можат да владеат со светот“ и немаат намера да дозволат некој друг да го преземе кормилото.

„Значи, додека не се воспостави нов светски поредок во кој САД ќе бидат послаби и нивната улога намалена, ние ќе бидеме во повеќе или помалку акутен политички конфликт со нив“, заклучува Пушков.

САД испраќаат воена помош за Украина, Фото: профи

Очигледно, под „нов светски поредок“ Пушков подразбира голема промена на парадигмата, осврт кон мултиполарен свет во кој, како што самиот вели, САД повеќе не се единствената светска суперсила.

Дека ова е всушност единственото сценарио во кое светот повеќе нема да биде заложник на новата Студена војна, тоа е сосема јасно, но што треба да се случи за таков нов поредок да стапи на сила на глобално ниво?

Секогаш може да се замисли најлошото сценарио – конфликт меѓу Русија и САД каде после (ако воопшто постои свет!) односите би дошле до одредена рамнотежа.

Но, ако се претпостави и надевајќи се дека таквата војна, која речиси сигурно ќе ескалира во Трета светска војна, нема да стапи на сила, втората – и единствена преостаната – можност за таква промена на парадигмата е голема промена во самите Соединети Држави.

Не е тајна дека Русија може да ги види контурите на таквата промена во ескалации како што беше нападот на Конгресот на 6 јануари минатата година.

Се разбира, кога зборуваме за длабоки внатрешни промени, треба да се забележи дека САД се надеваат дека токму тоа ќе се случи – со Русија!

Разликата е во тоа што САД активно ќе работат на воведување внатрешен хаос во Русија што длабоко би ја трансформирал, додека Русија може само да се надева дека тоа ќе се случи во САД што е можно поскоро (под претпоставка дека по сите информации ја отфрламе теоријата на заговор „Русијагејт“ ).

Пушков не е во право.

Или само шири пропаганда?

Светот ќе мора да се промени пред да стивнат тензиите меѓу Русија и САД.

Но, гледајќи ја историјата, што доведува до толку големи промени?

Најчесто војни, но и револуции.

Дали САД се на работ на револуција?

А Русија?

А светот?

Тоа е времето во кое живееме сега, време на одбројување.

Па да изброиме...

(Вечер.мк виа)

Ова се 15-те НАЈЧИТАНИ ПОРТАЛИ ВО МАКЕДОНИЈА! Тие се јавното мислење