Дали Западот се подготвува да го замени Зеленски со воинствен генерал?

Претседателот на Украина Володимир Зеленски не е многу среќен поради гласините дека врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни би можел да се всели во претседателската палата, пишува германскиот весник „Билд“ повикувајќи се на свои извори.

„Актуелниот шеф на државата Зеленски не е многу задоволен од гласините дека Залужни во одреден момент би можел да се пресели во претседателската палата“, се наведува во написот со наслов „Валериј Моќни“, во кој се истакнува дека генералот би можел да го наследи Зеленски по завршувањето на борбените операции во Украина, затоа што можеше да им даде трошка надеж на своите сограѓани.

Според весникот, Залужни докажал дека поседува „лидерски квалитети и воена генијалност“, и дека генералот во Украина важи за патриот и искусен борбен офицер.

“Тој е генералот кој ќе им се спротивстави на трупите на Путин: Валериј Салушњиј (49), врховен командант на украинските вооружени сили.“

Важен како патриот и борбен офицер ветеран, тој ги покажа своите лидерски способности и воена острина за време на руската инвазија 2014-2015 година. Оттогаш тој ужива најголема почит во воените, политичките и меѓународните кругови.

Во август, полскиот весник Виброча објави материјал за главниот началник на ГШ на украинската армија, вдаховено опишувајќи ги неговите достигнувања:

-Кога Микеланџело би бил задолжен да излие фигура на генералот Залужни врз основа на пишувањата на Интернет, би се добила фигура меѓу Давид и Мојсије“.

Украинските и западните медиуми пишуваа дека Зеленски планира да го повлече од Армијата генералот Залужни и да му понуди место – министер за одбрана. По сите украински Телеграм канали минатата недела беше пуштена информација дека се бара нов човек кој би дошил на местото на генералот Залужни како шеф на украинските оружени сили и дека службата за безбедност го следи Залужни.

Амбасадорката на САД во Киев Бриџит Бринк, наводно забранила било какви дејствија против генералот Валериј Залужни.

Претседателот Володимир Зеленски ги осуди неодамнешните гласини за плановите за преместување на Валериј Залужњи од позицијата врховен командант на украинската армија на друга позиција во владата. Претседателот се осврна на ова прашање, говорејќи на прес-конференцијата во Киев во вторник, 23 август, јавува дописникот на Ukrinrform.

„Немам планови никаде да го префрлам врховниот командант Залужњи, работиме како тим“, нагласи Зеленски.

– Многу е важно што прават генералите во разни правци, тоа е Залужни, Коваљчук, Сирски. Нема да ги споменам сите, мислам дека нашите луѓе ги знаат сите наши херои. Тој тим работи, треба да се држиме заедно, а оценката е дека висока, а кога ќе победие, ќе биде највисока, изјави претседателот Володимир Зеленски.

Меѓусебни несогласувања

Володимир Зеленски и Валериј Залужни и порано имале несогласувања, особено по спектакуларната наредба на Генералот дека војската не смее да се оддалечува од местото на престојување без одобрение од војната команда.

Претседателот тврдеше дека таа наредба не била усогласена со него.

На состаникот на врвот на вооружените сили на 6 јули, по барање на Заленски таа наредба е укината, но Залужни објави дека ја вратил на доработка, бидејќи многу делови од истата погрешно се тумачени, со манипулации и незаконистости во нејзиното исполнување, што довело до урнисување на угледот на војската меѓу домашната и светската јавност.

Володимир Зеленски се судри со својот висок генерал и го принуди да се откаже од плановите за воведување драконски ограничувања за патување на мажи во борбена возраст. Тоа се случи неколку дена по повлекувањето на украинската војска од регионот Луганск, половина од приоритетната цел на Владимир Путин во Донбас.

„Имаше многу спорови во општеството во врска со одлуката на Генералштабот на вооружените сили на Украина да одобри процедура за добивање одредени дозволи за оние кои се одговорни за воена служба, регрути и резервисти“, рече Зеленски.

„Го молам Генералштабот да не носи такви одлуки без мене во иднина“.

Претходно, генералот Валериј Залужњи, командант на украинската војска, им нареди на потенцијалните регрути и војската да не патуваат од своите домови освен ако не добијат специјална дозвола, потег што аналитичарите велат дека е дизајниран да ги олесни регрутирањето и мобилизацијата.

Од инвазијата на Русија на 24 февруари, украинската влада наметна целосна мобилизација на мажи во борбена возраст. Новите правила би ги спречиле овие мажи да патуваат надвор од нивните родни градови, освен ако не ја пополнат точната документација и потоа не добијат пропусница од службено лице.

Воените претставници рекоа дека системот за дозволи е потребен за да се забрзаат активностите за регрутирање неопходни за замена на огромните жртви на бојното поле, но многу обични Украинци не беа убедени.

„За ова треба објаснување“, напиша Татјана Иванченко на Фејсбук. „Ако мажот сака да оди во соседната област на еден ден за да го види своето семејство, треба да застане во ред и да добие дозвола?

Други рекоа дека системот за патни дозволи ќе биде отворен за злоупотреба и примање поткуп од страна на службениците. Корупцијата се смета за неконтролирана во Украина.

„Дали сакаш да одиш кај свекрва ти? Дали сакате да одите во соседниот град, во вашата куќа? Тогаш тоа ќе биде 1.000 долари“, саркастично напиша Оксана Кот.

Бајден “се подготвува да го препушти Зеленски на судбината“

Американскиот весник Нешенел Ревју објави напис “Зошто сега Белата куќа тајно се жали на Зеленски“ .

Во текстот се разработуваат повеќе сценарија, меѓу кои и она дека Бајден “се подготвува да го препушти Зеленски на судбината“ или да го искористи како “жртвено јагне“ бидејќи се предвидува дека војната меѓу Русија и Украина “ќе се развива во негативен кључ“.

-Тие подготвуваат терен да кажат: направивме се да им помогнеме на Украинците, но тие на крајот се покажаа како неспособни“.

Целиот текст во проложение:

“Тајмингот не може да биде полош. Војната во Украина не е завршена. Постои длабока недоверба меѓу Белата куќа и украинскиот претседател Володимир Зеленски – значително повеќе отколку што беше објавено.

И во Киев се случува смешна работа. На 17 јули, Зеленски го отпушти главниот обвинител на неговата земја и лидерот на неговата домашна разузнавачка агенција – најзначајното потресување во неговата влада од руската инвазија во февруари. Тоа би било еквивалент на Бајден да ги отпушти Мерик Гарланд и Бил Барнс истиот ден. Но, сè уште не видов известување што убедливо објаснува за што се работи. Како да не сакаме да гледаме премногу внимателно под хаубата во Киев од страв од каква корупција или лудории би можеле да видиме, кога сме инвестирале толку многу таму.

Вашата километража може да варира, но овде гледам два можни мотиви.

1.Можноста една е администрацијата на Бајден само да сака да заврши војната меѓу Украина и Русија, а Зеленски да не игра со топка, па администрацијата се подготвува да го остави Зеленски да се исуши.

2.Втората можност е администрацијата да предвиди дека војната меѓу Украина и Русија ќе оди лошо и се подготвува да го искористи Зеленски како жртвено јагне. Тие ја поставуваат основата за да се расправаат: „Ние направивме сè што можевме за да им помогнеме на Украинците да се одбранат, но на крајот, тие беа премногу неспособни, премногу корумпирани и премногу опфатени со внатрешни борби“.

Запомнете, за време на кампањата, Бајден понуди остри говори за Русија – „Путин знае дека кога сум претседател на Соединетите Држави, неговите денови на тиранија и обиди да ги заплаши Соединетите Држави и оние во Источна Европа, завршија“.

Но, откако Бајден дојде на функцијата, тој нагласи дека сака „стабилен, предвидлив однос“ со Русија.

„Во текот на нашата долга историја на натпреварување, нашите две земји беа во можност да најдат начини да управуваат со тензиите и да ги спречат да ескалираат надвор од контрола“.

За претседател кој некогаш звучеше толку воинствено кон Путин, Бајден сигурно бара нови области на договор.

Бајден речиси веднаш ја прифати понудата на Путин за продолжување на Новиот договор за намалување на стратешкото оружје за пет години, го отфрли американското противење на гасоводот Северен тек 2 што ја прави Европа позависна од рускиот извоз на енергија, одби да го следи личното богатство на Путин преку санкции, го зголеми американскиот увоз на руски нафта и го откажа нафтоводот Keystone. Бајден не пристигна во Овалната соба да се чеша заради борбата со Русија.

Џо Бајден сега се наоѓа во прокси војна со Русија и никогаш не сакал да биде во таква. Пред да ја нападне Русија, тој дозволи да се измолкне дека „ситниот упад“ можеби нема да предизвика целосен одговор на САД или НАТО. Бајден ги гледа сè поголемите последици од руската инвазија – повисоки цени на енергијата и храната, глобален глад, потенцијална студена зима за Западна Европа – и веројатно само сака да излезе од овој хаос; Ако Украина мора да направи некои територијални отстапки, добро, САД никогаш не биле толку заинтересирани за тоа кој го контролира регионот Донбас.“

Фото: Принтскрин/илустрација

(Vecer.mk)