Американскиот актер Езра Милер наводно чувал 3 (три) малолетни деца и нивната мајка на фарма во Вермонт покриени со огнено оружје, муниција и марихуана.

Неколку извори, меѓу кои и таткото на децата, ги потврдија овие наводи.

Два извори изразија загриженост за безбедноста на децата, на возраст од една до пет години, наведувајќи дека пушките биле расфрлани низ куќата, која се наоѓа на простран имот во Стемфорд, без никаков надзор, пренесува „Пејџ Сикс“.

„Ролинг Стоун“ тврди дека е прегледана снимката од април, на која се гледа дека во дневната соба се расфрлани најмалку осум пушки и пиштоли, со напомена дека некои оружја се потпираат дури и на плишани животни.

Еден извор додава дека едногодишно дете еднаш зело куршум и го ставило во устата.

Дополнително, двата извора наведуваат дека има честа и голема употреба на марихуана пред очите на децата.

На имотот на Милер има голема фарма за канабис, која не е меѓу 25-те лиценцирани одгледувачи во државата.

25-годишната жена и нејзините деца живеат на имотот на оваа ѕвезда „Perks of Being a Wallflower“ од средината на април, откако двајцата се запознале еден месец претходно во Хил, Хаваи.

Сепак, мајката тврди дека таа и нејзините деца не се во животна опасност.

За агенцијата изјавила дека Милер и помогнал да избега од наводно „насилниот поранешен партнер“ и и обезбедил „безбедна средина за нејзините три деца“.

Ги сакам моите деца, имам лошо чувство

Мајката во мај минатата година поднела тужба против таткото на нејзините деца за семејна злоупотреба на Хаваите, но случајот бил одбиен бидејќи и двајцата родители не се појавиле на суд.

Таткото ги негира сите обвиненија.

Во октомври 2021 година, судијата ставил сè на чекање, а потоа таткото ја тужел својата поранешна партнерка затоа што таа ја напуштила земјата со нејзините деца. Процесот е во тек.

Таткото на децата тврди дека Милер, кој се декларира како неизбрана личност, без негово знаење ги возел сопругата и трите деца до својот дом во Вермонт и дека оттогаш не може да се види или да разговара со своите деца.

– Имам лошо чувство во стомакот. Сакам да одам да си ги земам децата, тие ми се се – рекол вознемирениот татко.

Во средината на мај, тој контактирал со Одделот за деца и семејства во Вермонт и локалната полиција за да го провери здравјето на неговите деца.

Наводно, социјален работник ја посетил фармата на Милер на 16 мај и го известил таткото дека неговите деца „изгледаат добро“.

Вознемирување на деца и физички напади

На почетокот на овој месец, загрижените родители на 18-годишник од Северна Дакота ја обвинија ѕвездата на Justice League дека психолошки манипулира со нивното дете, што тинејџерот остро го негираше.

Има и случај на родители од Масачусетс кои го обвинија Милер дека се однесува недолично кон нивното 12-годишно дете.

На актерот му било забрането да им пријде на родителите и детето „без претходна најава бидејќи судот утврдил дека постои голема веројатност за непосредна опасност од вознемирување“.

Милер исто така беше апсен неколку пати на Хаваи – прво за немири и малтретирање, а потоа и за напади од втор степен – во март и април, соодветно.

Актерот беше вклучен во уште една контроверза во 2022 година кога се појави видео на кое се гледа како гуши обожавател во бар во Рејкјавик, Исланд.