logo
logo
logo

Шакира постигна договор со властите за даночната измама и нема да оди во затвор

Vecer | 20.11.2023

Шакира постигна договор со властите за даночната измама и нема да оди во затвор

Пејачката требаше да се соочи со обвинение за даночна измама од 14,5 милиони евра пред судот во Барселона, а шпанските обвинители сакаа да ја осудат на осум години затвор и парична казна од 23,8 милиони евра доколку биде прогласена за виновна. Шакира, која во неколку наврати негираше дека сторила нешто лошо, се реши „во најдобар интерес на нејзините деца“.

Таа додаде дека „не сакаат да ја видат нивната мајка како ја жртвува својата лична благосостојба во оваа борба“. Пејачката претходно ја отфрли спогодбата за признавање вина, понудена од обвинителите и наместо тоа одлучи да оди на судење.

„Во текот на мојата кариера, отсекогаш се стремев да ја направам вистинската работа и да поставам позитивен пример за другите. Ова често значи да одам дополнителна милја во деловните и личните финансиски одлуки за да го добијам апсолутниот најдобар советник, вклучително и барање совет од водечкиот даночен во светот советниците PricewaterhouseCoopers International Limited и Ernst & Young Global Limited, кои беа мои советници во текот на овој процес“, рече таа во соопштението.

„За жал, и покрај овие напори, даночните власти во Шпанија отворија постапки против мене, како што отворија постапки против многу професионални спортисти и други поединци од висок профил, исцрпувајќи им ја енергијата, времето и мирот на тие луѓе со години“, продолжи таа.

„Иако бев решен да ја бранам својата невиност на судење за кое моите адвокати беа убедени дека ќе заврши во моја корист, донесов одлука конечно да го решам ова прашање во најдобар интерес на моите деца, кои не сакаат да ја видат нивната мајка како ја жртвува личната благосостојба во оваа борба“, додаде таа.

Да потсетиме дека пејачката претходно најави дека ќе се бори против, како што рече, лажните обвинувања. Шакира тврдеше дека го платила она што ИРС рече дека го должи пред да поднесе тужба и инсистираше дека не живеела во Шпанија помеѓу 2012 и 2014 година, бидејќи, како што вели, нејзината работа ја довела до „номадски живот“.

Во обвинението беше наведено дека Шакира во текот на инкриминираниот период секоја година престојувала во Шпанија повеќе од шест месеци, а имотот во Барселона, кој го купила во мај 2012 година, ѝ служел како семеен дом.

Шакира (46) живееше со поранешната фудбалска ѕвезда на Барселона и Шпанија, Жерар Пике 11 години и парот има две деца. Пејачката, чие целосно име е Шакира Изабел Мебарак Рипол, по разводот се пресели во Мајами.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk