logo
logo
logo

„Македонијо во срце те носиме“

Среќни луѓе, гласни грла - НАЈУБАВО е вечерва во ПАРКОТ НА РЕВОЛУЦИЈАТА во Кочани (ВО ЖИВО)

Vecer | 01.10.2023

Среќни луѓе, гласни грла - НАЈУБАВО е вечерва во ПАРКОТ НА РЕВОЛУЦИЈАТА во Кочани (ВО ЖИВО)

Преубава е атмосферата вечерва во Кочани на настапот на Караванот „Македонијо во срце те носиме“ по одличните концерти во Штип, Битола, Велес и Прилеп.Концертот се одржува во “Паркот на револуцијата“, погледнете ја атмосферата во живо:

Веќе ви е добро познато, на репертоарот се „Заветна“, „Налеј, налеј“, „Народе македонски“, „Едно име имаме“, „Земјо македонска“, „Ој, Вардаре“, „Оган да го гори“, „Послушајте патриоти“, „Ми заплакало село Ваташа“… отпеани од златните грла на Бојана Скендеровски, Сузана Спасовска, Наум Петрески, Зуица Лазова, Андријана Јаневска, Александар Тарабунов, Огнен Здравковски, Марија Спасовска, Мина Блажев, ДНК, Ламбе Алабаковски и Миле Кузмановски.

„Македонијо во срце те носиме“ е проект со потписот на Скендеровски продукција, во чии рамки се препеани 12 родољубиви песни – сите спакувани во ново руво од маестро Николче Мицевски.

Проектот има за цел да им се продолжи векот на песните и да се испрати порака особено до  младите генерации дека треба да го чуваме она што го имаме, највредното – нашата земја и нејзиното наследство.

Фото: Вечер.мк

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk