Корина Зу Сајн-Витгенштајн, попозната како поранешна љубовница на поранешниот шпански крал Хуан Карлос, во последната епизода од подкастот „Corinna and the King“ зборуваше за нивниот контроверзен лов во Боцвана во 2012 година.

Истражувачкиот подкаст ја истражува врската помеѓу Корина и Хуан Карлос и како таа одигра клучна улога во неговата абдикација во 2014 година, пишува Дејли мејл.

Се претпоставува дека тие биле во врска помеѓу 2004 и 2009 година, а кога отпатувале во Боцвана повеќе не биле заедно.

Патувањето предизвика медиумска бура и кај кралското семејство и кај Корина.

Хуан Карлос им предложил да одат во Боцвана за да го прослават десеттиот роденден на нејзиниот син, а веднаш по нивното пристигнување, Корина сфатила дека кралот ќе го искористи одморот на поинаков начин.

Хуан Карлос со себе донел, имено, неколку кутии вино.

По една вечер пиење, кралот се разбудил од болка и не се сеќавал на претходната вечер.

На Корина ѝ било кажано дека треба да обезбеди приватен авион за да се врати во Шпанија, па затоа на крајот итно патувале во Мадрид.

Патувањето, со сите трошоци што ги платил сириски бизнисмен, било чувано во тајност од владата.

Кога кралот се вратил, веста за луксузното патување станала јавна.

Скапиот одмор го налути шпанскиот народ кој се најде среде економска криза.

Објавена е слика од кралот како позира со мртов слон од лов во 2006 година, а фотографијата ги налути активистите за правата на животните и ловците кои сметаат дека е претерано.

Корина Зу Сајн-Витгенштајн

Додека бил отсутен, 13-годишниот внук на кралот Фроилан Маричалар бил хоспитализиран откако се застрелал во стапалото додека вежбал гаѓање.

Извештаите тврдеа дека тој ракувал со огнено оружје што е забрането за деца на негова возраст.

Во обид да ја реши растечката криза, кралот се извини, што некои го прифатија, а други го исмеваа.

Во меѓувреме, печатот го раскина нивниот долгогодишен сојуз со кралското семејство и го објави целото име на Корина, потврдувајќи дека врската е повеќе од само гласина.

Веста дека кралот лови слонови во Боцвана додека бил на пат со жена за која се смета дека е негова љубовница, беше огромна приказна во медиумите.

Корина зборуваше за насловите на весниците кои ја прикажуваа како убиец на слонови и тврдеше дека таа била причината поради која кралот не бил со неговиот повреден внук.

Таа додаде дека верува дека кралицата Софија ја зготвила приказната, иако нема доказ за тоа.

Таа се бореше со екстремното медиумско внимание, што беше страшно за неа бидејќи пред тоа водеше многу приватен живот.

Кралот инсистираше на тоа дека има обезбедување, кое, како што вели, управувало со нејзината канцеларија и дом.

Во претходна епизода од подкастот, таа рече дека петгодишната врска паднала во надолна линија во 2009 година кога почнала да се грижи за својот болен татко, кој починал во август истата година.

Хуан Карлос почна да се гледа со некоја нова бидејќи таа не беше достапна.

Хуан Карлос

Тогашната сопруга на кралот, кралицата Софија, ѝ открила дека знаела за аферата.

– Кралицата Софија бесно влета во собата. Таа покажа кон мене и ми рече дека знае која сум. Сакав да пропаднам во земја, изјави Корина.

Таа додаде дека нејзиниот кралски љубовник изгледал целосно изненаден и не можел да се справи со ситуацијата во тој момент.

Во друга епизода од подкастот, Корина зборуваше за обвинувањата за корупција со кои се соочи нејзиниот поранешен љубовник пред да абдицира во 2014 година и да замине во Абу Даби.

Таа рече дека редовно го гледала Хуан Карлос како се враќа од патувања со кеси со готовина, но тој никогаш не и кажал од каде му се парите.

Подкастот, создаден од новинарот Бредли Хоуп, најверојатно ќе се совпадне со сведочењето на Корина против Хуан Карлос за наводно вознемирување и шпионирање. Веќе во првата епизода таа тврдеше дека тој и се јавувал десет пати на ден со лажно име.

– Ќе му се јавеше на некој што има одлични вина и ќе кажеше дека му се допаѓаат, следното што се случи беше дека на адресата пристигнаа дваесетина кутии од тоа вино. Ќе го видам како се враќа од патувања со торби полни со пари, за кои велеше дека се од пријатели, рече Корина, која сметала дека ова е вообичаена ситуација.

Поранешниот љубовник прокоментирал и дека поранешниот крал седел во „Дворот на чудата“, термин кој се однесувал на работните места што ги извршувале питачите, мигрантите и крадците во средновековна Франција. Кога би прашала од каде му се парите, тој би ѝ рекол дека не ја разбира Шпанија.

Дејвид Хименез, поранешен главен уредник на шпанскиот дневен весник „Ел Мундо“, во подкаст рече дека повеќето шпански медиуми знаеле за финансиските проневери на поранешниот монарх, но дека тој е недопирлив.

Корина во подкастот открива дека за време на нејзината врска со кралот се чувствувала како да е мажена за него, а не за неговата љубовница. Таа го опишува како смешен и упорен, но и еден од најголемите заводници во кралскиот свет. Таа првпат го запознала на имотот Ла Гарганта на војводата од Вестминстер во јужна Шпанија на забава.

Корина била мажена, но живеела одвоено од нејзиниот втор сопруг, принцот Казимир Зу Сајн-Витгенштајн-Сејн.

Таа го импресионирала кралот со тоа што го прекршила кралскиот протокол и ја напуштила масата пред да заврши со јадење. Нејзината смелост очигледно го импресионирала кралот, кој почнал да и испраќа цвеќиња и љубовни писма.

Една година подоцна се разделила од сопругот, па аферата со кралот станала поинтензивна.

Таа добивала десет повици дневно во нејзината канцеларија во Мадрид, а поранешниот монарх го користел лажното име „Господин Сумер“. Тој го избрал псевдонимот Сумер како кратенка од Су Мажестад ел Реј, што во превод значи Неговото Височество Кралот.

Корина се обидела да ги измами колегите дека се работи за деловен повик, но тие успеале да се разберат бидејќи го препознале препознатливиот глас на кралот. Новиот подкаст шоу ќе го вклучи вмешаноста на Корина во истрагата за перење пари на Хуан Карлос во Швајцарија и Шпанија.

По нивното раскинување, таа тврди дека монархот ја малтретирал да и ги врати 65-те милиони евра што ги префрлил на нејзината банкарска сметка во 2012 година.

Таа сума беше клучен доказ за корупција во случајот против поранешниот крал и причина за неговото бегство во Абу Даби во 2020 година.

Тој побегна откако швајцарското обвинителство отвори истрага за банкарски сметки што ги чувал Хуан Карлос во даночните раеви.

Сите обвиненија беа отфрлени минатата година поради недостиг на докази, имунитетот што го уживаше како крал и застареноста.

Одлуката е донесена откако платил милиони евра данок.

-Се појасно ми стануваше дека тој не водел двоен, туку петкратен живот. Има нешто прилично непромислено кај него. „Замислете да бидете ставен под кривична истрага од некој кој вели дека сте љубовта на неговиот живот“, рече Корина.

Во својата тужба пред Високиот суд, таа тврди дека Хуан Карлос и предизвикал голема душевна болка шпионирајќи ја и малтретирајќи ја. Поранешниот крал ги отфрли сите обвиненија, а неговите адвокати тврдат дека тој има право на имунитет бидејќи е висок член на шпанското кралско семејство.

Корина Зу Сајн-Витгенштајн

По сослушувањето во Лондон во март, судијата на Високиот суд, Џастис Никлин, донесе одлука против поранешниот крал, велејќи дека сега може да се поднесе тужба.

Поранешниот крал абдицираше поради јавно негодување што вклучувало неверство. Во септември 2022 година, тој го одби барањето на шпанската влада да не присуствува на погребот на англиската кралица.

Хуан Карлос се врати во Шпанија на кратка посета во 2022 година, иако последните две години ги помина живеејќи во егзил во Абу Даби. Сите патувања на Дон Хуан Карлос во странство се внимателно следени од шпанските власти, наведува Ел Мундо, а владата е мошне свесна за историјата што монархијата ја одиграла во обликувањето на земјата.

Хуан Карлос

Тој беше крал на Шпанија од 1975 година до неговата контроверзна абдикација во 2014 година. Се вели дека за тоа време Хуан Карлос спиел со повеќе од 5000 жени.

Во октомври, поранешен началник на полицијата на парламентарно сослушување тврдеше дека на поранешниот шпански крал во егзил му биле инјектирани женски хормони за да го контролира неговиот неконтролиран сексуален нагон.

Хозе Мануел Виљарехо, исто така, рече дека на обесчестениот поранешен монарх, кој сега живее во луксузен хотел во Абу Даби, шпанската тајна служба му дала блокатори на тестостерон откако неговото либидо било категоризирано како „државен проблем“.

Се вели дека принцезата Дијана била само една од младите дами кои поранешниот крал ги следел во својата романтична кариера.

Фото: Профи, Пикс, Шутер