logo
logo
logo

Еминем прослави за него важен јубилеј- 16 години трезвеност: Ова е голема работа

Vecer | 22.04.2024

Еминем прослави за него важен јубилеј- 16 години трезвеност: Ова е голема работа

Еминем сподели фотографија од монета со бројот 16 со зборовите „единство“, „служба“ и „закрепнување“, што ја симболизира неговата постојана посветеност на трезвен начин на живот. Многумина во коментарите му честитаа на славниот рапер за успехот. „Толку сум горд на тебе“, „Ова е голема работа. Секоја чест што си пример за другите“, „Најголемо влијание и ментор“, му напишале.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marshall Mathers (@eminem)

Патувањето на Еминем до трезвеноста започнало со ужасен повик за будење. Имено, во 2007 година тој речиси фатално се предозирал, што подоцна го опишал како клучен момент што го поттикнал да побара помош. Во екот на својата зависност, тој признал дека консумирал и до 20 таблети дневно.

Говорејќи за Њујорк Тајмс во 2011 година, Еминем детално ја опишал својата борба со зависноста, откривајќи дека насловот на албумот Recovery е директна референца за неговата борба со супстанции како што се Викодин, Валиум и Амбиен. Тој несвесно земал и метадон, лекот што го довел до предозирање.

„Кога првпат се отрезнав и сите сра*а беа надвор од мојот систем, се сеќавам дека бев толку среќен и сето тоа беше повторно е*ано ново“, рече тој за време на појавувањето на подкастот на Пол Розенберг во 2022 година. Во интервју за Men's Journal Во 2015 година, раперот ја нагласил улогата на неговата кондиција во неговото закрепнување.

"Кога излегов од рехабилитација, требаше да ослабам, но требаше и да најдам начин да функционирам трезен. Имав проблеми со спиењето, па почнав да трчам. Тоа ми даде природно висок ендорфин, но исто така ми помогна да спијам , па беше совршено“, изјавил тој за магазинот.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk