Полицијата уапси 25-годишен маж од Македонија под сомнение за убиство на 27-годишник ноќта помеѓу 13 и 14 февруари на автопатот Лесковац-Врање кај Грделица.

Според полицијата, уапсениот Б.Р се товари за сторено кривично дело, сериозно дело против безбедноста на јавниот сообраќај, загрозување на јавниот сообраќај и не пружање помош на лице повредено во сообраќајна несреќа.

Младиот човек од Македонија управувал камион кога удрил во 27-годишник од Грделица, кој подоцна починал од повредите. Тој не запрел по несреќата, туку продолжи да вози – се наведува во соопштението.

По одобрение на Основното јавно обвинителство во Лесковац, осомничениот ќе е во притвор до 48 часа, а со кривична пријава е донесен во надлежното обвинителство.

Да потсетиме, телото на младиот човек беше пронајдено на автопатот кај Грделица во средината на февруари.