Талибанците беа соборени во Авганистан во 2001 година по инвазијата на коалициските сили предводени од САД, но групата продолжи да ја зајакнува и освојува територијата по повлекувањето на странските војници.

Додека американските војници се подготвуваат целосно да го напуштат Авганистан до 11 септември, по повеќе од две децении присуство во земјата, Талибанците окупираа авганистански воени бази, помали градови, села и регионални центри, што дополнително ги поттикнува стравувањата дека би можеле да ја соборат националната влада ..

Талибанците започнаа директни преговори со САД уште во 2018 година, а во февруари 2020 година, двете страни постигнаа мировен договор во Доха, ветувајќи ги САД да се повлечат, а Талибанците да се воздржат од напади врз американските сили.

Други ветувања вклучуваат недозволување на Ал Каеда или други милитанти да дејствуваат во областите што ги контролираат и продолжување на националните мировни преговори. Но, веќе следната година, Талибанците продолжија да ги напаѓаат авганистанските сили и цивили. Додека САД се подготвуваат да заминат, групата заживува и напредува брзо низ целата земја.

Се појавија во раните 1990 -ти

Талибанците, или „студенти“ на паштунски јазик, се појавија во раните 90 -ти во северен Пакистан по повлекувањето на советските трупи од Авганистан. Ова претежно паштунско движење првпат се појави во верските семинарии, главно платени со пари од Саудиска Арабија, каде што се проповедаше тврдокорниот сунитски ислам.

Ветувањето што Талибанците го исполнуваат во паштунските области во Пакистан и Авганистан е да го вратат мирот и безбедноста и да ја спроведат нивната строга верзија на шеријатот или исламскиот закон.

Од југозападниот дел на Авганистан, Талибанците брзо го проширија своето влијание. Во септември 1995 година, тие ја зазедоа провинцијата Херат, која се граничи со Иран, а точно една година подоцна го зазедоа авганистанскиот главен град, Кабул, соборувајќи го режимот на претседателот Бурханудин Рабани, еден од основачите на авганистанскиот муџахедин, кој се спротивстави на советската окупација. До 1998 година, Талибанците имаа контрола врз речиси 90 проценти од Авганистан.

Изградија патишта и ја потиснаа корупцијата, но забранија телевизија и кино

Авганистанците, уморни од владеењето на муџахедините и конфликтот по протерувањето на Советите, генерално ги поздравија Талибанците кога за првпат се појавија на сцената. Нивната рана популарност во голема мера се должи на нивниот успех во борбата против корупцијата и беззаконието и во изградбата на патишта и слободната трговија во областите под нивна контрола.

Но, Талибанците, исто така, воведоа или поддржаа казни во согласност со нивното строго толкување на шеријатскиот закон, како што се јавни егзекуции на осудени убијци и прељубници и ампутација на екстремитети за оние што се прогласени за виновни за кражба. Мажите мораа да ја пуштат брадата, а жените да носат бурка.

Талибанците, исто така, забранија телевизија, музика и кино и не дозволија девојчиња над 10 години да посетуваат училиште. Тие беа обвинети за разни прекршувања на човековите права и културни злосторства. Еден од озлогласените примери се случи во 2001 година, кога Талибанците започнаа да ги уништуваат познатите статуи на Буда во Бамијан, централен Авганистан, и покрај протестите на меѓународната заедница.

Ученичка Малала Јусафзаи

Пакистан постојано негираше дека ги поддржува Талибанците, но нема сомнение дека многу Авганистанци кои првично се приклучија на движењето се школувале во медреси (верски училишта) во Пакистан. Пакистан исто така беше една од трите земји, заедно со Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), кои ги признаа Талибанците додека беа на власт во Авганистан. Тоа беше и последната држава што ги прекина дипломатските врски со групата.

Талибанците во еден момент се заканија дека ќе го дестабилизираат Пакистан од областите што ги контролираа во северозападниот дел на земјата. Еден од најозлогласените напади на пакистанските талибанци се случи во октомври 2012 година, кога ученичката Малала Јусафзаи беше застрелана додека се враќала дома во градот Мингори.

Големата воена офанзива две години подоцна по масакрот во училиштето во Пешавар во голема мера го намали влијанието на Талибанците во Пакистан. Најмалку три клучни пакистански талибанци беа убиени во американски напади со беспилотни летала во 2013 година, вклучувајќи го и водачот на групата Хакимулах Мехсуд.

Талибанците привлекоа глобално внимание по терористичкиот напад на кулите близначки во Њујорк на 11 септември 2001 година. Талибанците се обвинети за обезбедување засолниште за главните осомничени – Осама Бин Ладен и неговото движење Ал Каеда.

Воената коалиција предводена од САД започна напади во Авганистан на 7 октомври 2001 година, а до првата недела од декември, режимот на Талибанците беше соборен. Тогашниот лидер Мула Мохамад Омар и другите лидери, вклучувајќи го и Бин Ладен, избегаа од апсење и покрај едно од најголемите претреси во светот.

Осама Бин Ладен и Ајман Ал Завахири

Преговори и мировен договор

Наводно, многу високи лидери на талибанците се засолниле во пакистанскиот град Квету, од каде што спроведоа операции. Но, официјален Исламабад го негираше постоењето на она што беше наречено „Квета Шура“.

И покрај зголемениот број странски војници, Талибанците постепено се вратија, и за кратко време го проширија своето влијание во Авганистан, правејќи огромни делови од земјата несигурни, а насилството во земјата се врати на нивото што не беше забележано од 2001 година. Имаше многу талибански напади врз Кабул, а во септември 2012 година тие извршија операција врз НАТО кампот Бастион.

Надежта за мир преку преговори се појави во 2013 година, кога Талибанците ги објавија плановите за отворање канцеларија во Катар. Но, недовербата од сите страни остана висока и насилството продолжи.

Во август 2015 година, Талибанците признаа дека ја прикривале смртта на Мула Омар, кој наводно починал од здравствени проблеми во болница во Пакистан, повеќе од две години. Во септември, групата рече дека внатрешните борби завршиле и се собраа околу новиот водач Мула Мансур, кој беше заменик на Мула Омар.

Нивни цели се новинари, судии, жени на позиции …

Во исто време, Талибанците ја презедоа контролата врз главниот град на покраината, за првпат по поразот во 2001 година, преземајќи ја контролата врз стратешки важниот град Кундуз. Мула Мансур беше убиен во напад на американско беспилотно летало во мај 2016 година, а го наследи неговиот заменик Мавлеви Хибатулах Ахунџада, кој се уште ја контролира оваа милитантна група.

По мировниот договор САД-Талибанци од февруари 2020 година, се чинеше дека Талибанците ја сменија тактиката и од сложени напади во градовите и воените утврдувања се префрлија на бран насочени убиства што ги тероризираа авганистанските цивили.

Целите – новинари, судии, мировни активисти, жени на позиции – се чини дека сугерираа дека Талибанците не ја сменија нивната екстремистичка идеологија, туку само нивната стратегија.

И покрај сериозната загриженост од авганистанските власти за ранливоста на владата кон Талибанците без меѓународна поддршка, новиот американски претседател Џо Бајден во април 2021 година објави дека сите американски сили ќе ја напуштат земјата до 11 септември – две децении од нападот врз Светскиот трговски центар во Њу Јорк.

Јавни егзекуци од Талибанците по шеријатското право

85.000 борци

По совладувањето на суперсилата во две децении војна, Талибанците почнаа да окупираат огромни делови од авганистанската територија, заканувајќи се дека повторно ќе ја соборат владата во Кабул по повлекувањето на странските сили. Сега се смета дека бројките се посилни отколку во секое време откако беше соборен режимот во 2001 година.

Според последните проценки на НАТО, Талибанците имаат до 85.000 борци. Тешко е да се процени нивната контрола на територијата, бидејќи некои области се вкрстуваат меѓу нив и владините сили, но, според последните проценки, тие во моментов држат помеѓу една третина и една петтина од земјата.

Напредокот е побрз отколку што многумина мислеа. Генералот Остин Милер, командант на мисијата предводена од САД во Авганистан, предупреди во јуни дека земјата може да се најде на патот кон хаотична граѓанска војна. Американската разузнавачка проценка истиот месец, наводно, заклучила дека авганистанската влада може да падне во рок од шест месеци по заминувањето на американската војска, заклучува Би -Би -Си.

Зошто Талибанците напредуваат толку брзо?

Последното упориште во северен Авганистан, градот Мазар-и-Шариф, падна во рацете на Талибанците. Ова е буквално последниот голем град, освен главниот град Кабул, кој беше под контрола на владините сили. Мазар -и -Шариф е четвртиот по големина град во Авганистан и тој падна – слично како и другите – кратко време откако започна битката за градот, што значи дека владините сили уште еднаш едноставно се распаднаа пред талибанската офанзива.

Градот Мазар-Шариф, буквално до вчера, беше познат како главно владино упориште, дури и претседателот Ашраф Гани беше тука пред два дена барем да се обиде да ги охрабри локалните сили да се спротивстават и да се борат против Талибанците. Но, се чинеше дека нема отпор.

Вечерва пристигна вест дека паднал и Гардез, главниот град на провинцијата Пактија.

Силата на Талибанците порасна неизмерно затоа што во секој освоен град има инстант ново количество оружје (и веројатно работна сила затоа што, колку што западните сили не би сакале да го признаат тоа, дел од авганистанската армија сигурно веќе интензивно ја менува страната ).

Претседателот Ашраф Гани се обрати до нацијата – дали ќе капитулира и ќе го предаде главниот град?

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска се обрати до нацијата преку државната телевизија. Покрај тоа што рече дека „ќе ја продолжи борбата против талибанската офанзива“, тој исто така рече дека се консултира со сите релевантни актери и рече дека ќе стори сé што е во негова моќ за „да се запре понатамошното крвопролевање“.

Што сакаше да каже со тоа?

Некои веруваат дека тој всушност испраќал порака до Талибанците меѓу редови дека можеби е подготвен да се повлече. Дали тоа значи дека тој ќе мора да го предаде Кабул на Талибанците и во тој случај?

Тој сигурно ќе се обиде да избегне такво сценарио, а неговите западни сојузници сигурно нема да му дадат „зелено светло“ за таков потег.

Од друга страна, Талибанците сега се тие што одлучуваат за судбината на постоечкиот Авганистан, кој за само неколку дена по 20 години американско војување се распаѓа како кула од карти.

Американските ветувања денес изгледаат празни

САД и нивните сојузници во НАТО поминаа поголем дел од изминатите 20 години во обука и опремување на авганистанските безбедносни сили. Бројни американски и британски генерали тврдеа дека создале помоќна и поспособна авганистанска армија. Ветувања кои изгледаат прилично празни денес.

Авганистанската влада, во теорија, треба да продолжи да има предност поради поголемата моќ што ја има на располагање. Авганистанските безбедносни сили бројат повеќе од 300.000 луѓе, барем на хартија. Тука спаѓаат авганистанската војска, воздухопловните сили и полицијата. Но, во реалноста, отсекогаш имало проблеми со исполнување на целите за вработување.

Корозивни ефекти на корупцијата во војската

Авганистанската армија и полиција имаат историја на големи жртви, напуштања и корупција. Некои бескрупулозни команданти ги чуваа за себе платите на војниците кои едноставно не постоеја – таканаречените „војници -духови“. Во својот последен извештај до американскиот Конгрес, специјалниот главен инспектор за Авганистан (СИГАР) изрази сериозна загриженост за корозивните ефекти на корупцијата и укажа на сомнителната точност на податоците за вистинската сила на војниците.

Џек Ватлинг од Кралскиот институт за обединети услуги (РУСИ) вели дека ниту самата авганистанска војска никогаш не била сигурна колку всушност има војници. Покрај тоа, тој вели дека имало проблеми со одржувањето на опремата и моралот. Војниците честопати се испраќаат во области каде што немаат племенски или семејни врски. Тоа е една од причините зошто некои можеби толку брзо ги напуштија своите позиции без борба.

Како Авганистан брзо падна во рацете на Талибанците

Од повлекувањето на меѓународните војници, Талибанците напредуваа побрзо од очекуваното, преземајќи ја контролата врз третиот по големина град во земјата, Херат и нејзиниот втор по големина град, Кандахар, само неколку часа подоцна. Соединетите држави и Велика Британија испратија војници во Кабул за да обезбедат дипломатите да можат безбедно да ја напуштат земјата.

На 12 август, Талибанците го зазедоа градот Газни.

Тоа е стратешки важен град, а со неговата окупација автопатот Кабул-Кандахар беше отсечен. Владините сили го уапсија гувернерот Дауд Лагмани и неговите соработници под обвинение дека намерно им ја предале својата провинција на Талибанците.

По оваа објава, Талибанците објавија заземање на Кандахар – што потоа се покажа како невиден успех доколку се потврдат информациите. Во последните десет дена, веста за падот на сите нови провинциски центри стигна како на фабричка лента. Политичката логика е очигледна во списокот на окупирани градови и редоследот на заплените.

Ова не е игра на среќа.

На северот на Авганистан има т.н Божјите робови – обединета сила на Талибанците и меѓународните терористички организации. Тие го отсекоа северот на земјата од главниот град, го парализираа Северниот сојуз и за нив тоа беше разумна пресметка, што се очекуваше долго време.

Лидерите на Северната алијанса, кои дваесет години им докажуваат на Американците дека се главните борци против Талибанците, добиле огромни суми пари за тоа време. Но, на вистинското бојно поле испаднаа безвредни борци.

Денес, Талибанците играат на картата на контрадикција меѓу водачите и населението од соседните провинции Парван и Паншир, што ќе се претвори во голема катастрофа за Авганистан.

Едно време, Паншир беше одделен од Парван во посебна провинција.

Нејзиниот убиен водач, Ахмад Шах Масуд, беше водечки воен водач на Исламската заедница во Авганистан, една од седумте сунитски вооружени муџахедински групи.

Претходно, нивните жители се бореа заедно како дел од антисоветскиот џихад. Најголемата воздушна база Баграм, изградена од СССР, се наоѓа на територијата на Парван. Жителите на таканаречениот јужен Паншир, кои се приклучија на Исламската партија на Авганистан Гулбедин Хекматијар, еднаш ги блокираа нападите на Масуд.

Поминаа 20 години.

Сите пари, оружје и награди од коалицијата предводена од САД ги примија водачите на Паншир.

И тие не го споделија тоа со Парванците. Со текот на годините, противречностите меѓу двете провинции се зголемија и имаше постојани расправии, вклучувајќи ги и оние од политичка природа.

Повеќето од нив се со потекло од Таџикистан. На пример, ако Парванците го следеа Хамид Карзаи или Ашраф Гани, тогаш Паншиширите, напротив, беа фаворити на друг водач, Абдула Абдула.

Талибанските движења не можеа да ги искористат овие тензии.

Вообичаено е Талибанците да бараат традиционални поделби меѓу племињата и заедниците и активно да ги користат таквите противречности во нивна корист.

Сега Парванците се склони да ги поддржуваат Талибанците и на тој начин имаат намера да ги изнервираат своите соседи, вклучително и со блокирање на Паншир од запад.

Од југоисток, од областа Долатшах во провинцијата Лагман, Талибанците веќе го блокираа Паншир.

Затоа се планира освојување на последното упориште на Северната алијанса.

Неговиот остаток во Паншир е опкружен.

Американците се предадоа за Ахмад, синот на славниот водач Масуд – многу оружје.

Сега сето ова веќе е преземено од Божјите робови. Административниот центар на Парван е градот Чарикар. Оттаму, директен пат до Кабул води на југ.

Во оваа насока, во врска со соработката на провинциските лидери со Талибанците, во блиска иднина може да има критична ситуација за главниот град на Авганистан и за стабилноста на целиот авганистански политички режим.

Мора да се има предвид дека активните непријателства не се водат на истокот и југоистокот од земјата – во Кунар, Нангархар, Логар, Пактија, Хост, Пактика.

Сепак, заземањето на овие провинции е многу полесно за Талибанците. Тие се фокусираа на уништување на Северната алијанса како сила што може да им се спротивстави. И тие го решија овој проблем.

Едно од постигнувањата на Ашраф Гани е договорот со Индија за транзит на стоки преку иранското пристаниште Чабахар.

Интересот на Пакистан за западен Авганистан, меѓу другото, беше и да ја пробие оваа транзитна линија, што беше во неповолна положба за Исламабад. И тој го стори тоа.

Реките се симболот на авганистанската државност, заедно со патиштата

Но, браните на реките се поважни, тие станаа симбол на новата авганистанска државност, независна политика.

Познато е дека Централна Азија ја третира водата како жив извор.

Најголемите награди ги обезбедува реката Хелманд, која ги снабдува со вода иранските провинции Систан и Балучистан, кои се многу суви области.

Втората најважна е реката Герируд, која тече во близина на Херат.

Третата е реката Фарахруд која тече низ Фарах. Сите одат на иранска територија.

Двајца соседи, Авганистан и Иран, потпишаа договор во 1977 година за регулирање на распределбата на овие води.

Но, наскоро избувна Исламската револуција во Иран, како и Априлската револуција во Авганистан, и договорот не беше испочитуван.

Хамид Карзаи, кога Американците го поставија за претседател на Авганистан, не направи ништо за да го исполни овој договор. Понатаму беше откриено дека Карзаи доби многу пари од Иран затоа што не се обиде да ги регулира речните делови.

Ова ги шокираше САД.

Според програмата развиена од Ашраф Гани, кој го замени Карзаи, изградбата на брани на овие три реки започна да го регулира протокот. Ова беше многу важно за сушните области Нимруз, Фарах и Херат.

Пред три месеци, Ашраф Гани лично пристигна во провинцијата Нимруз на свеченото отворање на браната Камал Кан во Хелманд.

Многу е кажано за тоа кои големи површини сега ќе се наводнуваат. Но, еден месец подоцна, ситуацијата драматично се промени. Со недостаток на основни услови за живот и користење на водоснабдувањето, војската продолжи понатаму.

Првата која се предаде без борба беше провинцијата Нимруз, иако два баталјона гранични трупи во областа Канг, северно од Зарање, претходно се обидоа да ги одвратат Талибанците.

Дури после неколкунеделни борби, кога Талибанците влегоа на иранска територија, округот беше окупиран.

Понатаму, милитантите го блокираа единствениот автопат што го поврзува Зарањ со остатокот од земјата.

Со страв, провинциското раководство избега од градот во правец на иранскиот контролен пункт, проследено со полициски баталјон, проследено со целото население.

Командантот на иранските погранични трупи веднаш пристигна на границата за да го прекине овој напад.

Всушност, Иранците долго време беа крајно арогантни кон Авганистанците.

Но, овој пат иранскиот генерал почна да ги смирува луѓето, да комуницира со децата, да се насмевнува многу и да фотографира. Талибанците влегоа во празниот град само три часа подоцна.

Следниот ден, тие се упатиле кон браната Камал Кан и ја отвориле, испуштајќи вода на нерегулиран начин на иранска територија.

Ако ги земеме предвид најважните објекти лоцирани на неодамна окупираните територии, тогаш ова се, пред се, патишта.

Патот од Мазар-и-Шариф до Пула-Хумри и понатаму до Кабул е блокиран.

Државните колони сега можат да минуваат само со зголемена безбедност придружена со хеликоптери. Талибанците ги блокираат и автопатите од Мазар-и-Шариф на запад, кон Шиберган и исток, кон Кундуз.

Властите веќе не се во состојба да ги снабдуваат остатоците од нивните сили во Бадакшан, во долината на реката Фархар.

Единствениот пат за снабдување на североисток беше трасата Пула-Хумри-Кундуз.

Но, на раскрсницата на границите на провинциите Тахар и Баглан, групата ДАЕШ долго време се етаблираше, а водачите на Баглан беа незадоволни од акциите на владата.

Така, овој пат, кој е од големо значење за снабдувањето со храна и безбедност во регионот, исто така беше затворен по падот на Пула-Хумри.

Ситуацијата не беше катастрофална до 11 август.

Ова се должи на загубата на аеродромот и градовите Кундуз, Пули-Хумри, Ајбак и Шиберган. Провинциите Фарах и Нимруз на југозапад генерално се сметаа за „провинции на мирот“ според политиката на национално помирување – оперативните напори на руските и авганистанските специјални служби обезбедија прекин на огнот и немаше непријателство. Актуелната авганистанска влада дури и не знае кои се „провинции на мирот“.

Во Авганистан нема населени места и области окупирани исклучиво од терористичките организации Ал-Каеда и Даеш.

По потпишувањето во Доха на 29 февруари 2020 година на чинот на речиси безусловно предавање на Соединетите држави, НАТО и ОН на Талибанците, беа формирани обединети одреди на позната терористичка организација со Талибанците.

Историчарите нема да заборават дека воведувањето војници во Авганистан не е одлука на војската, туку на политичарите.

Очигледно, токму затоа што сите одлуки беа донесени без да се земе предвид мислењето на Пентагон, повлекувањето на трупите доби карактеристики на бегство.

И тоа го одразува ставот на американските генерали: “Вие одлучивте за се без нас – ние ги миеме рацете!”

Без претходна најава до авганистанските сојузници, базите со воена опрема и складишта за оружје беа напуштени; сето тоа само им падна од небото на Талибанците.

Ноќе, седиштето на мисиите на НАТО и ЦИА беа набрзина напуштени во „зелената зона“, во самиот центар на Кабул, и повторно без известување на авганистанските власти.

Сите овие околности и пораки оставаат впечаток дека седиштето на НАТО разговара за прашањето за враќање во Авганистан, барем во однос на поддршката за воздушни нападни авиони.

Но, со заземање на долините на реките, провинциските центри и инфраструктурата, Талибанците практично го имаат Авганистан во свои раце.

(Vecer.mk)