logo
logo
logo

Гар Стјоре: Норвешка ќе донира шест борбени авиони Ф-16 на Украина

Vecer | 10.07.2024

Гар Стјоре: Норвешка ќе донира шест борбени авиони Ф-16 на Украина

„Способноста на Украина да се одбрани од воздушни напади е апсолутно клучна во нејзината одбранбена борба против Русија, па Норвешка одлучи да донира шест ловци Ф-16 на Украина“, рече Гар Стјоре на самитот.

Тој ја објави донацијата за прв пат кога го посети Киев минатиот август.

Како што објави весникот, Данска и подарила на Украина 19 борбени авиони, Холандија ветила 24, додека Белгија неодамна објави дека ќе донира 30 авиони.

Мал број украински пилоти моментално ја завршуваат обуката за пилоти Ф-16 во Данска. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk