Екипата на Куманово стави крај на серијата од четири порази и да остане во игра за место во плеј-офот. По голема битка, успеа да слави на гостувањето кај Црн Дрим со 81-83 во заостанат меч од 18. коло во Првата лига.

Домашниот тим беше подобар во првата четвртина, имаше позитива од 21-12. Гостите се разбудија на средината на втората четвртина, на полувремето се изборија за плус седум (37-44). Во ист ритам продолжија и по одморот, кошаркарите на Струга и покрај двоцифрената негатива (43-53) успеаја да израмнат на 59-59, но не и да напрват целосен пресврт.

Куманово ги одбрани нападите на противникот и дојде до минимален, но доволен триумф, со кој се најде на шестото место на табелата.

Џекиќ со 20 поени го водеше својот тим, на другата страна Пантик имаше 26 поени.

sportmedia.mk