logo
logo
logo

Халанд заработува 426.000 евра неделно, „Сан“ објави колку Сити ќе му ја зголеми платата!

Vecer | 26.03.2023

Халанд заработува 426.000 евра неделно, „Сан“ објави колку Сити ќе му ја зголеми платата!

Манчестер Сити сака да го направи Ерлинг Халанд еден од најплатените во Премиер-лигата. Раководството на клубот планира да му даде плата од 568 илјади евра неделно, откри „Сан“.

Норвежанецот постигна 42 гола во 37 настапи, во овој момент тој заработува 375 илјади фунти неделно, поточно 426 илјади евра, наведуваат англиските медиуми.

„Сан“ тврди дека иста плата имаат неговиот соиграч, Кевин де Брујн и голманот на Јунајтед, Давид де Хеа. Но, Сити сака да му ја зголеми платата за половина милион фунти. Причината за ваквиот потег е да го спречат Реал Мадрид да го земе во своите редови наскоро.

Неговиот договор со Сити е до 2027 година. Со новата соработка тој би останал до 2028 година, а спред „трансфермаркт“ тој вреди 170 милиони евра. Во дресот на „граѓаните“ дојде, откако беше активирана неговата откупна клаузула од 60 милиони евра, која ја имаше во Борусија Дортмунд.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk