logo
logo
logo

Кејн го реши дербито: Сити веќе не изгледа на шампионски тим (ВИДЕО)

Vecer | 05.02.2023

Кејн го реши дербито: Сити веќе не изгледа на шампионски тим (ВИДЕО)

Фудбалерите на Тотенхем го совладаа Манчестер Сити во големото дерби од 22. коло на Премиер лигата со 1:0 и не му дозволија на шампионот да го искористи вчерашниот „кикс“ на Арсенал за да се доближи на врвот на табелата во битка за титулата.

Херој на мечот беше неверојатниот Хари Кејн, кој со својот 267. гол во дресот на Тотенхем го реши прашањето на победникот и стана најдобар стрелец во историјата на клубот.

Манчестер Сити вечерва беше далеку од оној шампионски тим на „граѓаните“ кој сме навикнале да го гледаме и евидентно е дека тимот на Гвардиола влегува во криза.

Во 87. минута Тотенхем остана со десетмина на теренот, откако Кристијан Ромеро го заработи вториот жолт картон, но Сити немаше доволно време да ја искористи предноста.

 


Standings provided by Sofascore

 


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk