logo
logo
logo

ФА на Германија објави сериозни загуби, ќе биде уште полошо при неуспех на ЕП

Vecer | 08.12.2023

ФА на Германија објави сериозни загуби, ќе биде уште полошо при неуспех на ЕП

Германската фудбалска асоцијација регистрира загуби во висина од 4,2 милиони евра за 2022 година, пренесуваа финансискиот магазин Ханделсблат. И покрај големиот негативен биланс, менаџментот не е загрижен.

„Ова се очекувани финансиски резултати, со оглед на тоа дека националниот тим имаше неуспешен настап на СП во Катар затоа што беше елиминиран во групната фаза“, изјави финансискиот директор Штефан Грунвалд.

Според него, на Европското првенство идната година, на кое Германија е домаќин, ќе биде многу важно за ФА.

„Уште едно разочарување и испаѓање во групната фаза ќе создаде ни создаде многу посериозни проблеми“, додаде Грунвалд.

Германија е во групата А со Шкотска, Швајцарија и Унгарија.


sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk