logo
logo
logo

Англискиот фудбал повторно „тоне“: Апсења, злосторства од омраза, дрога...

Vecer | 23.09.2022

Англискиот фудбал повторно „тоне“: Апсења, злосторства од омраза, дрога...

Пријавените инциденти на фудбалски натпревари во Англија и Велс се зголемени за 60 отсто во споредба со последната цела сезона пред пандемијата на коронавирус.

Инциденти се пријавени на 1.609 од 3.019 натпревари одиграни во Англија и Велс минатата сезона, објави Скај.

Во сезоната 2018/2019 беа пријавени инциденти на 1.007 натпревари, што е еквивалентно на една третина од одиграните натпревари.

Минатата сезона беше објавено дека навивачите влегле на терен на 441 натпревар, што е за 127 проценти повеќе отколку во сезоната 2018/2019.

Злосторства од омраза се пријавени во 384 игри, што претставува зголемување од 99 проценти.

Апсењата поврзани со фудбалот се зголемија за 59 отсто на 2.198, што е највисока бројка од сезоната 2013/2014, кога беа извршени 2.273 апсења.

Најголем број апсења за еден клуб има Вест Хем - 95 минатата сезона, а потоа следат Манчестер Сити (76), Манчестер Јунајтед (72), Лестер (59) и Евертон (58).

Властите издадоа 516 нови наредби со кои се забранува присуство на натпревари во сезоната 2021/2022, а на крајот на сезоната беа во сила 1.308.

На 729 натпревари било објавено дека навивачите користеле пиротехнички средства, а во 561 дека биле фрлани разни предмети.

Во сезоната 2021/2022, стапката на апсење беше 5,2 отсто на 100.000 гледачи, што е највисока откако стапките беа првпат објавени за сезоната 2014/2015.

Премиер лигата во средата објави дека ќе изрече најмалку една година забрана за играње дома и гости за секој кој ќе влезе на теренот или ќе користи пиротехнички средства.

Забраната за присуство е проширена на оние кои се прогласени за виновни за злосторство од омраза на интернет поврзано со фудбал, а полицијата сака да го додаде поседувањето или продажбата на дрога на списокот со прекршоци кои можат да бидат забранети од стадионите.

Исто така, преземени се чекори и женската домашна лига да биде опфатена со режимот на забрана за присуство на натпревари.

Фото: Alamy Live News

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk