Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од денеска престојува во работна посета на Франција, каде што ќе оствари средба со министерот за Европа и надворешни работи, Жан-Ив Ле Дријан.

Покрај средбата со својот домаќин, Османи ќе ја посети и Елисејската палата, каде што ќе оствари средба со советниците во кабинетот на претседателот Емануел Макрон, Изабел Думон, надлежна за континентална Европа и Турција, и со советникот за Европа, Александар Адам.

Покрај билатералните односи, на средбата ќе се разговара и за европските перспективи на Република Северна Македонија, како и актуелните прашања поврзани со пандемијата и соработката на тој план. Во рамките на посетата на Франција, двајцата министри, Османи и Ле Дријан, ќе потпишат и неколку билатерални договори.

Во агендата на Османи е предвидена и средба и со Марта де Сидрак, претседател на групата за соработка меѓу Франција и земјите од Западен Балкан на францускиот Сенат, а ќе има одделен состанок и со заменик-генералниот директор на Француската агенција за развој, Филип Бодуен.

Работната посета на Париз на шефот на дипломатијата, Османи, е дел од неговата дипломатска турнеја на земјите членки на Европската Унија со цел презентација на европското досие на Северна Македонија и реафирмација на поддршката за нашата земја.

makfax.com.mk