logo
logo
logo

„Клиниката каде директорува ќерката Пановска ДОДЕЛИЛА ТЕНДЕР ОД 3 МИЛИОНИ ЕВРА на веледрогеријата на таткото Пановски“

Vecer | 26.09.2023

„Клиниката каде директорува ќерката Пановска ДОДЕЛИЛА ТЕНДЕР ОД 3 МИЛИОНИ ЕВРА на веледрогеријата на таткото Пановски“

Здравствениот систем во Македонија наместо да служи да ги лекува граѓаните, првенствено се користи за матни зделки и бизниси со кои поединци се богатат. Па така Клиниката за хематологија каде директорува Пановска како по правило ја продолжува праксата да  доделува тендери на веледрогеријата на Пановски, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Тие посочуваат дека со други зборови Клиниката кај што е директор ќерката доделува милионски тендери на веледрогеријата во сопственост на таткото.

- Оваа година исплатата изнесува 3 милиони евра. Таткото Пановски бил единствен понудувач, а одлуката за избор на најповолен понудувач е донесена од страна на ќерката Пановска. Како ли не и било срам на ќерката да доделува тендери на фирмата на својот татко, и тоа редовно неколку години наназад? – прашуваат тие.

Според нив ова е спротивно на сите законски и морални принципи и ним око не им трепнува.

-  Ова е дел од еден систем кој го подрива здравството и овозможува некој да се богати на сметка на граѓаните а пред се на пациентите. Ова мора да престане, стои во соопштението.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk