logo
logo
logo

Здрави намирници КОИ НЕ СЕ ТОЛКУ ЗДРАВИ: Полоши се и од слатките

Vecer | 26.09.2023

Здрави намирници КОИ НЕ СЕ ТОЛКУ ЗДРАВИ: Полоши се и од слатките

Слатките се богати со шеќер, калории и немаат висока хранлива вредност, а често ни се препорачува да ги замениме со производи кои всушност се полоши. За да избегнете зголемување на телесната тежина, како и многу системски болести, избегнувајте ги овие грицки.

Суво овошје

Иако можеби никогаш не сте помислиле дека овошјето може да биде полошо од бонбоните, сепак не сте во право. Сувото овошје е полно со шеќер и има многу калории, иако не изгледа така. Гранола

Кога размислувате за здрави житарки, гранолата е веројатно првото нешто што ви паѓа на ум. Иако многу компании сакаат да мислите на оваа храна како здрава алтернатива, многу видови гранола користат различни масла за да ги врзат зрната заедно, кои потоа се засладуваат со шеќер. Покрај шеќер, гранолата може да биде полна и со нездрави масти.

Енергетски плочки

Енергетските плочки најдоа посебно место меѓу луѓето кои се свесни за здравјето, делумно благодарение на нивните рекламни кампањи со слики од спортисти кои ги консумираат. Иако многумина веруваат дека здравиот начин на живот и енергетските барови одат рака под рака, оваа храна има негативна нутритивна основа.

Плочки од житарица

Житарките добиваат лоша хранлива репутација со добра причина - многу верзии на овој главен производ за појадок се полни со шеќер. Промовирани како здрав појадок во движење, некои од водечките житарки се најдоа во индивидуално спакуванитеплочки. Иако маркетингот за овие плочки со житарки изгледа прилично здрав, не се залажувајте.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk