logo
logo
logo

Уникатната убавина на Вечниот град: БЕСПЛАТНИ МЕСТА КОИ МОЖЕ ДА ГИ ПОСЕТИТЕ ВО РИМ, А ГИ ИМА МНОГУ

Vecer | 26.09.2023

Уникатната убавина на Вечниот град: БЕСПЛАТНИ МЕСТА КОИ МОЖЕ ДА ГИ ПОСЕТИТЕ ВО РИМ, А ГИ ИМА МНОГУ

Рим е, слободно можеме да кажеме, еден од најубавите градови во светот. Главниот град на Италија се нарекува уште и Вечниот град, а кој и да го посети, со голема радост се враќа.

Иако има неколку локации во градот кои треба да се посетат, овој прекрасен град нуди и работи кои можете да ги посетите и да ги видите бесплатно.

 Шпански скали

Кој би помислил дека скалите што ги поврзуваат шпанскиот плоштад и црквата над нив ќе станат една од главните атракции на овој град?

Прекрасните скали,  вкупно 174, се украсени со стотици саксии, кои напролет го добиваат тој вистински шарм. Глетката што ќе ја добиете кон Вечниот град е бесценета, но „само“ ги поминете споменатите скалила. За некои тоа може да биде вистински предизвик.

Она што треба да се забележи е дека од 2019 година е забрането да се седнува и да се руча на половина скали, да речеме, бидејќи нивниот изглед се урива. Доколку не го почитувате ова правило, полицијата може да ве казни и до 450 евра.

Фонтана ди Треви

Посетата на познатата фонтана Ди Треви не се наплаќа, но дефинитивно ќе оставите неколку центи или евра. Зошто? Па, затоа што се верува дека овој обичај носи среќа. Она што треба да го направите е, да речеме, да фрлите паричка преку левото рамо со десната рака или обратно. Важно е само да се вмешани спротивните страни.

Сигурно е еден од симболите на градот, а ви препорачуваме да го посетите навечер и да верувате дека ќе добиете прекрасна атмосфера. И уште нешто, ако се обидувате да го фотографирате, знајте дека нема да успеете бидејќи е високс дури 26,3 метри, додека ширината е 49,15 метри.

Пјаца Навона

Овој прекрасен плоштад е изграден на древна тркачка патека, чија главна карактеристика е црквата Света Агнес. До неа се наоѓа и чешмата наречена „Четири реки“, како и две помали.

Има бројни кафулиња и ресторани во кои можете да се освежите за време на напорната прошетка низ градот.

Пантеон

Некогаш антички римски храм, потоа црква и моментално најстар мавзолеј, Пантеон е навистина срам да не се посети. Она што го издвојува од другите работи е тоа што билетите за него се бесплатни.

Уникатен е затоа што ја има најголемата неармирано-бетонска купола во светот, која е висока 43 метри. Сигурно е дека ќе ве боли глава доколку се обидете да го видите неговиот врв.

Во исто време, тука ќе ги видите гробовите на познатиот сликар Рафаел и кралот Виктор Емануел.

Островот Тибар

Ова место често се занемарува или само се поминува, но всушност е сосема уникатно. Островот кој се наоѓа на реката Тибар е поврзан со два моста од двете страни, што го прави доста достапен.

Храмот на Асклепиос, грчкиот бог на медицината, бил изграден овде во 3 век, а кога ќе го посетите, можете да ја слушнете легендата што го придружува.

Специфичноста на ова место е што, кога ќе ги поминете мостовите, нема да наидете на група туристи со селфи стапчиња или толпа продавачи, туку ќе го почувствувате духот на Рим низ тивки и мали улици покриени со ситен песок.

Плоштадот Свети Петар

Плоштадот Свети Петар е господар на сите плоштади во Рим. Широкиот простор кој и дава дополнителна величественост на базиликата напред е ремек-делото на Бернини. Скулптор, архитект, а сега урбан планер остави свој белег во неколку паметни наоди.

Највпечатливо е кога се гледа од улицата директно свртена кон базиликата. За време на неколку важни верски денови или кога Папата им држи проповед на народот, плоштадот може да биде преполн.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk