logo
logo
logo

ТРИК што го користат манекенките кога сакаат да ослабат: Јадат се, а не гладуваат!

Vecer | 24.09.2023

ТРИК што го користат манекенките кога сакаат да ослабат: Јадат се, а не гладуваат!

Не е тајна дека манекенките, особено супермоделите, и старите и новите, се едни од најубавите и најзгодните жени на светот. Сепак, иако е јасно дека постојат одредени ограничувања во исхраната, кога ќе ги погледнете нивните интервјуа, тие се колнат до една дека јадат сè што консумираат другите „смртници“, но дека и тие, како и сите други, имаат денови за изневерување, кога на нивното мени има пица, хамбургери или слатки. Па ако сето тоа е вистина, тогаш како успеваат да имаат тело без трошка „вишок“ или целулит?

Рака на срце, факт е дека ако сакате фит линија како Синди Крафорд, Наоми Кемпбел или овие поновите модели - Џиџи и Бела Хадид, Кендал Џенер и други, дефинитивно ќе морате повеќе да работите во теретана, но и да ја промените вашата исхрана.

 

Điđi Hadid

 

Ако ви пречат неколку килограми што не можете да ги изгубите, стариот трик до кој се придржувала познатата „шестка“ - Линда Евангелиста, Клаудија Шифер, Наоми Кембел, Кејт Мос, Синди Крафорд и Кристи Тарлингтон.

Имено, тие секогаш пред модните ревии ја користеле „фората“ благодарение на која брзо слабееле, а тоа било да престанат да јадат кога е најслатко. Сега ова можеби звучи чудно, но дури и Синди и Клаудија објаснија како функционира овој трик.

Со оглед на тоа што клучот за секоја диета се повеќекратните мали оброци, на овој начин прво се следи фактот дека ќе јадете во неколку наврати. Така, избегнувате прејадување.

 

Sindi Kraford

 

„Кога ќе почувствувате дека сте сити, тоа е моментот кога треба да престанете“, рекла Клаудија еднаш. „Се што е над тоа е прејадување, односно јадете затоа што ви се допаѓа вкусот на таа храна, а не затоа што ви треба“, додала таа.

Синди, исто така, истакнала дека е добро и да се џвака полека, што е докажано како еден од најдобрите методи. „Навикнати сме да брзаме и да јадеме од нога, односно само внесуваме храна во телото“, објаснила таа.

„Јадете полека, џвакајте и престанете кога е најдобро. Дури и ако тоа значи дека за половина час, кога повторно ќе почувствувате глад, ќе почнете да јадете пак. Но, нема да го преоптоварите телото, ќе го присилите да вари без оптоварување.“

Многумина кои го пробале овој начин на исхрана се погрижиле тој навистина да функционира, а бројни нутриционисти се согласиле дека ова е добар начин, пред се, да ја прилагодите големината на порциите и да се доведете во калорискиот дефицит потребен за слабеење.

Значи, престанувате да јадете кога „е најслатко“, а на овој начин резултатите ќе ги видите по 10 дена. За еден месец можете да изгубите и до 8 килограми, тврдат некои, но резултатите варираат од личност до личност.

 

Kejt Mos

 

И навистина, ако размислите за тоа - на пример, ви се јаде чоколадо. Сигурни сме дека по првата коцка ќе ја добиете потребната количина шеќер. Ако престанете тогаш, а можеби и земете уште една коцка подоцна, тоа ќе биде 2 коцки чоколадо на крајот од денот, а не два реда како што би можело да биде инаку.

Со побавно џвакање, уживате во вкусот и го задоволувате хормонот на среќата. Сепак, за ефективни резултати би било добро да се храните здраво, бидејќи во тој случај сте сигурни дека килограмите нема да се вратат. На крајот на краиштата, пробајте и сами и обидете се да истраете, можеби овој трик на супермоделите е токму она што ви треба за конечно да ја доведете линијата до нивото што го посакувате.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk