logo
logo
logo

Светлана и Ана му го одбележаа животот на Берчек! Никогаш не зборувал за нив, а имаат нераскинлива врска

Vecer | 23.09.2023

Светлана и Ана му го одбележаа животот на Берчек! Никогаш не зборувал за нив, а имаат нераскинлива врска

Александар Берчек со години љубоморно го чува својот приватен живот од јавноста.

Легендарниот актер Александар Берчек грижливо ја гради својата кариера повеќе од 40 години, а покрај тоа што одамна можеше да ужива во пензионерските денови, не ни помислува на тоа.

И сега е во осмата деценија од животот, но не го напушта ентузијазмот, волјата и желбата да продолжи да создава. Александар е еден од актерите кои ретко, речиси никогаш не даваат интервјуа, па малку се знае за него.

Сепак, имало неколку прилики кога споменуваше детали од приватниот живот. Она што јавноста го знае е дека Александар Берчек бил двапати женет.

BILI SMO TEŠKA SIROTINJA" Aleksandar Berček se zbog novca ZAVADIO SA OCEM

Берчек има четири деца од два брака. За нив зборувал јавно, но поранешните сопруги останаа непознати. Сепак, она што е познато е дека Никола и Милица ги добил со првата сопруга Светлана. Втората сопруга се вика Ана, му беше колешка актерка, а со неа ги има Мина и Милош.

- Не бев многу со моите деца кога тие растеа, за моја жал. За мене е голема тага, но таква беше спојувањето на околностите - се довери во разговорот со Тања Петарнек, а на прашањето дали доаѓаат деца да го гледаат во театар, тој на шега одговори:

- Мислам дека не ни знаат дека сум актер. Не ги воспитав според системот „ајде да го поддржиме тато“. Дури сега, кога се малку постари, понекогаш ми бараат карти за премиери.

Неговото детство го одбележало сиромаштија, но тоа не го спречило со сигурни чекори да чекори по патот што му бил наменет.

Никогаш не размислувал да се откаже од образованието и знаел дека актерството ќе биде неговиот повик во животот. Заради актерството го запостави семејството, заради актерството се откажа од се останато, но успеа да изгради кариера за која сонуваат многу наши актери.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk