logo
logo
logo

Снаата правела ручек, свекорот и свекрвата УМРЕЛЕ од труење: Единствено ТОЈ преживеал

Vecer | 25.09.2023

Снаата правела ручек, свекорот и свекрвата УМРЕЛЕ од труење: Единствено ТОЈ преживеал

Случајот со смртта на три лица, кои пред два месеци починаа од труење од отровна печурка, се уште не е расчистен. На 29 јули, Ерин Петерсон (48) подготвувала ручек во кој се сомневаат дека ставила отровни печурки. Нејзиниот свекор и свекрва Дон и Гејл Патерсон, како и сестрата на свекрва и Хедер Вилкинсон починале како последица на труење.

Сопругот на Хедер, Иан, бил во кома, а лекарите со недели се бореле за неговиот живот. Тој денеска конечно ја напушти болницата и лекувањето го продолжува дома.

Членовите на неговото семејство потврдија дека е постигнат голем напредок во неговото лекување, по повеќе од 50 дена поминати во болница.

"Ова е големо олеснување за нас. Сите сме благодарни за неговото закрепнување. И благодариме на болницата и на сите лекари за нивната посветеност и голема грижа", изјавило неговото семејство, пренесува Сан.

Иако истрагата сè уште е во тек, единствената личност заинтересирана за овој случај е Ерин.

Таа на полицијата ѝ кажала дека во садот ставила мешавина од печурки купени од супермаркет и сушени печурки купени во азиски супермаркет во Мелбурн неколку месеци претходно.

Имено, полицијата во август утврдила дека поранешниот сопруг на Ерин минатата година два пати бил хоспитализиран во тешка состојба поради стомачни проблеми.

Иан поминал 21 ден на интензивна нега откако колабирал по стомачните проблеми во мај минатата година. После тоа поради слични проблеми уште еднаш бил хоспитализиран.

Она што исто така оди во прилог на тоа дека таа сакала намерно да ги отруе е тоа што нивните деца не присуствувале на споменатиот ручек. Ерин рекла дека следниот ден децата го јаделе истиот ручек, но ги извадиле печурките, бидејќи наводно не ги сакаат.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk