Со тоа тој стана првиот висок член на кралското семејство што сведочеше на суд по повеќе од еден век.

Хари, кој е петти по редот за тронот, накратко се насмевна додека минуваше покрај мноштвото фотографи и камери по пристигнувањето во судскиот комплекс Ролс билдинг во центарот на Лондон.

Тој и повеќе од 100 други ги тужат весниците Мирор Груп (МГН), издавач на Дејли мирор, Сандеј Мирор и Сандеј Пипл, обвинети за хакирање телефони и други незаконски активности помеѓу 1991 и 2011 година.

Помладиот син на кралот Чарлс III. Се појави како сведок, за да биде подложен на повеќечасовно вкрстено испрашување од страна на адвокатот на МГН, Ендрју Грин, за 33 написи во весниците за кои Хари рече дека се засновани на незаконско добиени информации.

Грин го започна сослушувањето со лично извинување до Хари во име на неговиот клиент за случај во кој тој призна дека собирал незаконски информации.

„Тоа никогаш не требаше да се случи и никогаш нема да се повтори“, рече тој, додавајќи дека ако судот утврди дека МГН извршиле други злосторства, Хари „ќе има право и ќе добие поцелосно извинување“.

Адвокатот го испраша Хари за дел од неговата писмена изјава во која се осврнува на „грозоморното“ однесување на британските медиуми.

„Колку повеќе крв ќе ги обои нивните прсти пред некој да стави крај на ова лудило?“, напиша Хари.

Грин го праша дали мисли дека новинарите на МГН, кои ги напишаа написите за кои ги тужи, се одговорни за нечија смрт, а Хари одговори: „Некои од уредниците и новинарите, кои се одговорни за предизвикување многу болка, се вознемирени, а во некои случаи, можеби ненамерно, предизвикале смрт“.

Принцот е првиот висок член на британското кралско семејство кој сведочел на суд во последните 130 години. Тој зборуваше од истото место на сведоци во судницата број 15, каде пејачот Ед Ширан и француската актерка Ева Грин неодамна се појавија во одвоени и неповрзани случаи.

Судењето на МГН започна минатиот месец, а адвокатите на тужителите сакаа да докажат дека информациите биле незаконско собрани со знаење и одобрение на главните уредници и шефовите.

Случајот на Хари е еден од четирите случаи, а неговите конкретни наводи се во центарот на првите три дена од оваа недела.

Сепак, тој вчера не се појави на суд, бидејќи само претходната вечер ги напушти Соединетите држави, каде што сега живее со својата сопруга Меган, и каде што беше во неделата за роденденот на неговата ќерка Лилибет. Судијата Тимоти Фанкур рече дека е изненаден од неговото отсуство.

Хари изгледаше сериозно и тивко рече дека има илјадници, можеби милиони приказни напишани за него откако Грин го прашал дали ги прочитал предметните написи на МГН.

Принцот признал дека тој и неговите адвокати ги избрале најнаметливите написи и оние кои предизвикуваат најголема болка.

На прашањето дали се сеќава дека го прочитал првиот текст за кој се пожалил, а тоа е за неговата мајка која го посетила за неговиот 12-ти роденден, Хари рече: „Бев дете, бев на училиште, тие написи беа крајно инвазивни. Секој пат кога една од тие статии беа напишани, имаше ефект“.

Адвокатот на Хари, Дејвид Шерборн, вчера изјави дека неговата покојна мајка принцезата Дијана исто така била жртва на хакирање, а принцот го споменал тоа во својата изјава, обвинувајќи го Пирс Морган, поранешниот уредник на Дејли Мирор.

Тој рече дека помислата дека Морган и неговата „банда новинари“ ги прислушуваат пораките на неговата мајка „го прави неутешен и го прави уште порешителен да ги повика одговорните, вклучително и г-дин Морган, да одговараат за нивното гнасно и целосно неоправдано однесување“.

Морган, сега познат новинар во News Corp на медиумскиот магнат Руперт Мардок, отсекогаш негирал вмешаност или знаење за хакирање телефони или други нелегални активности.

MGN претходно призна дека нивните документи биле вклучени во хакирање телефони, но Грин рече дека нема докази дека Хари некогаш бил жртва.

Издавачката куќа исто така тврди дека некои од личните информации ги споделиле високи соработници на кралското семејство, вклучително и еден од највисоките поранешни соработници на неговиот татко.