logo
logo
logo

Почнува сезоната на Нобелови награди, денеска ќе биде познат лауреатот за медицина

Vecer | 02.10.2023

Почнува сезоната на Нобелови награди, денеска ќе биде познат лауреатот за медицина

Нобеловиот комитет на Институтот Каролинска во Стокхолм околу 11:30 часот треба да го именува добитникот или добитниците на наградата за медицина. Во минатото, имаше многу случаи на доделување на неколку научници во иста година, на пример оние кои работат во исто поле на медицински истражувања. Од првата награда во 1901 година, вкупно 225 луѓе ја добиле Нобеловата награда за медицина.

Сепак, минатата година наградата отиде во рацете на еден лауреат: шведскиот генетичар Сванте Пабо беше награден за неговите револуционерни откритија за човечката еволуција.

Сезоната на Нобеловата награда го следи истиот модел секоја година: по категоријата медицина, објавувањето на наградите за физика и хемија се закажани за вторник и среда, а потоа и Нобеловата награда за литература в четврток.

В петок ќе биде соопштен изборот на овогодинешната Нобелова награда за мир - единствената награда од серијата што не се објавува во Стокхолм, туку во норвешката престолнина Осло. Конечно, назад во шведскиот главен град, идниот понеделник ќе биде објавена Нобеловата награда за економски науки.

Нобеловите награди беа иницирани со волјата на пронаоѓачот на динамитот и донатор Алфред Нобел (1833 - 1896). Тие се наменети да им оддадат почит на оние кои беа од најголема корист за човештвото во секоја категорија во текот на претходната година. Наградите традиционално се доделуваат на церемонија на 10 декември, годишнината од смртта на Нобел.

Оваа година, Нобеловата фондација ја зголеми паричната награда по категорија за еден милион шведски круни на 11 милиони круни (950.000 евра). 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk