logo
logo
logo

Планина во Јапонија во фокусот на светската јавност: Пронајдени 3.000 предмети од вонземско потекло (ФОТО)

Vecer | 25.03.2023

Планина во Јапонија во фокусот на светската јавност: Пронајдени 3.000 предмети од вонземско потекло (ФОТО)

Во обичен град во рурална Јапонија, луѓето тврдат дека пронашле 3.000 предмети од вонземско потекло, поврзани со митологијата околу древна планина.

Планината Сенганмори, која се наоѓа во префектурата Фукушима, е покриена со мистерија. Надвор од Јапонија, Фукушима е најпозната како регионот најтешко погоден од разорното цунами во Тохоку во 2011 година, кое предизвика топење на нуклеарните реактори и предизвика многу приказни за мутанти растенија, пишува Дејли мејл.

Но, повеќе од 30 години, изолираното село Ино, на страната на планината Сенганмори, исто така е поврзано со вонземски мистерии, кои десетици илјади патници ги посетуваат секоја година за сами да се уверат.

Во обичен град во рурална Јапонија, луѓето тврдат дека пронашле 3.000 предмети од вонземско потекло, поврзани со митологијата околу древна планина.

Приказната започнува во 1972 година.

Сведоците пријавиле голем објект кој емитува светлина во близина на мистериозната планина Сенганмори. На 25-годишна возраст, Цугио Киношита е убеден дека видел нешто вонземско додека планинарел со пријателите.

После тоа, Киношита го посвети својот живот на истражување на неидентификувани летечки објекти.

Во годините што следеа, малиот Иино (сега интегриран со градот Фукушима) постојано прераснуваше во жариште за вонземски видувања.

Од 1992 година, розовиот музеј во облик на НЛО Фуреаикан на планината собрал и распоредил 3.000 артефакти - можни докази за вонземски живот.

Овие наводно вклучуваат доверливи документи на ЦИА кои содржат записи за истражување на НЛО.

Околу 30.000 луѓе секоја година одат на аџилак во музејот, околу кој жителите ја граделе својата заедница.

Зборувајќи со жителите на Фукушима во 2020 година, на новинарот на Japan Forward му било речено:

„Сенганмори не е шега. Тие (НЛО) навистина се појавуваат во таа област...

Оние кои веруваат во него веруваат дека „мистериозната пирамидална форма на Сенганмори и силното магнетно поле во неговиот подземен дел се поврзани“, а планината, велат, делува како еден вид антена за посетителите на вселената.

Само во 2022 година, тие добиле 452 извештаи за видувања во и околу Јапонија. Успеале да потврдат дека доказите не се лажни во 149 случаи.

Циниците би можеле да кажат дека сето горенаведено е плод на нечија имагинација и дека предметите немаат врска со вонземјани, но... Како е можно толку многу приказни да се случуваат на само едно место?

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk