logo
logo
logo

Пакистански новинар исчезнат со месеци се враќа дома

Vecer | 25.09.2023

Пакистански новинар исчезнат со месеци се враќа дома

Имран Ријаз Кан, телевизиски водител и Јутјубер, исчезна во мај неколку дена откако избувнаа немири низ Пакистан по апсењето на поранешниот премиер Кан под обвинение за мито.

Судот во централната провинција Пенџаб и нареди на полицијата да го пронајде, но неговото место на живеење остана непознато. Се верува дека го држеле моќните шпионски агенции во земјата, пренесе ДПА.

Имран Ријаз Кан, кој не е поврзан со Имран Кан, синоќа безбедно се врати дома, соопшти полицијата во неговиот роден град Сиалкот. Семејството и адвокатот на Кан го потврдија неговото враќање, но нема информации за тоа кој го држел новинарот.

Партијата на Имран Кан го поздрави овој потег, нарекувајќи го победа на вистината.

Анвар Раза, претседател на националниот прес-клуб на земјата во главниот град Исламабад, рече дека разговарал со Кан и оти бил во добро расположение.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk