logo
logo
logo

Неговите песми подеднакво се доживеани од Триглав до Ѓевѓелија: во Скадарлија откриен СПОМЕНИК НА ТОМИ ЗДРАВКОВИЌ

Vecer | 02.10.2023

Неговите песми подеднакво се доживеани од Триглав до Ѓевѓелија: во Скадарлија откриен СПОМЕНИК НА ТОМИ ЗДРАВКОВИЌ

Споменик на српскиот кантавтор, уметник и пејач на народна музика Томи Здравковиќ денеска во Скадарлија открија членовите на неговото семејство заедно со градоначалникот на Белград, Александар Шапиќ и претседателот на СДП на Србија, Расим Љајиќ, кој иницираше иницијативата за поставување на споменикот.

- За мене е голема чест што за време на мојот мандат присуствувам на овој важен настан за Белград и Србија. Тома е симбол на едно време, култура и душа на српскиот народ. Бројот на луѓе кои се собраа денеска покажува колку е важен Тома за Србија и духот на српскиот народ, што тој на свој единствен начин успеа да го пренесе преку своите песни - рекол Шапиќ при откривањето и додаде дека Скадарлија сигурно ќе биде препознаена во иднината како "Томина улица"

Inicijativa SDPS-a za podizanje spomenika Tomi Zdravkoviću u Skadarliji –  BUDITE U TOKU

Љајиќ се заблагодарил на поранешните и сегашните раководители на Град Белград бидејќи, помогнале во транспарентна атмосфера да се испочитуваат сите законски обврски за да се реализира иницијативата што ја поддржуваат илјадници граѓани на Белград, но и многумина низ Србија.

Откривен споменик Томи Здравковићу у Скадарлији /фото ...

Тој истакнал дека со откривањето на споменик се слави пред се еден голем уметник, текстописец, творец, а потоа и пејач, значаен за цела Србија.

- Ова е споменик на сите Бранки, Данки, Јелени, Љиљани, сите палми на морскиот брег, сите проколнати недели, таверни, споменик на сите Томови песни, тие времиња, но и на Том Здравковиќ како човек - заклучил Љајиќ.

Иницијативата за поставување на споменикот Љајиќ ја поднел пред точно две години. Љајиќ тогаш рекол дека споменикот ќе биде симбол на културата во земјата која исчезна во 1991 година кога Тома умре и дека Тома е уникатен феномен, на што говори и фактот што неговите песни на ист начин се перципирани од Триглав до Ѓевѓелија.

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk