logo
logo
logo

НАГЛО ПАЃАЊЕ НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА води и до кома! Ова е помош, додека не е пердоцна

Vecer | 04.02.2023

НАГЛО ПАЃАЊЕ НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА води и до кома! Ова е помош, додека не е пердоцна

Многумина беа шокирани од неодамнешниот настан кога момче болно од дијабетес колабираше на сред улица, каде граѓаните го заобиколуваа половина час, претпоставувајќи дека е скитник или наркоман, без да го прашаат дали му треба помош.

Сакајќи да укаже на важноста на дијабетесот и да им олесни на другите да ги препознаат загрижувачките сигнали, нутриционистката Марија Ѓурковиќ подетално објасни сè за овој проблем:

- Луѓето кои имаат дијабетес (вишок на шеќер) обично сами и навреме ги препознаваат почетните знаци на хипогликемија - состојба во која нивото на шеќер во крвта е под нормалните вредности, што може да биде чувство на глад, општа слабост, главоболка, вртоглавица, конфузија, тремор. , забрзано чукање на срцето, заматен вид, отежнато говорење... Но, во некои ситуации хипогликемијата (недостаток на шеќер) може да се појави толку ненадејно што личноста нема време да реагира.

Дополнително, децата и младите сè уште не знаат сами да ја препознаат хипогликемијата, па затоа посебно внимание треба да се посвети на нив, како и на постарите лица кои поради продолжено боледување имаат зголемен ризик од неа. Тие се исто така поподложни на падови и повреди во таква состојба.

Најчести причини за хипогликемија се прескокнат оброк, неправилна исхрана (најчесто овде е присутно избегнување на јаглени хидрати, кои се важни за регулирање на нивото на шеќер), голема доза на инсулин, зголемена физичка активност, консумирање алкохол итн.

Она што треба да го знаеме е дека тешката хипогликемија може да доведе до несвест и кома, но и да предизвика срцев удар и мозочен удар, како и ненадејна смрт, па затоа е важно што побрзо да побараме помош доколку сме во близина на лице кое е покажува знаци на хипогликемија. , наместо да се претпоставува дека се работи за пијаница или зависник од дрога.

Знаци на хипергликемија

Лицето може да се однесува збунето и да се однесува како да е под дејство на опијати: дезориентиран, рамнотежата му е нарушена или лежи на подот. Пријдете и прашајте ја дали и треба помош.

Ако е свесен...

Во случај кога веќе се појавила потешка состојба на хипергликемија, замолете ја да потврди дали има дијабетес. На потврда дека има, дајте му какви било бонбони што е можно поскоро, по можност овошен сок или чоколадна лента.

Доколку е во несвест...

Во овој случај, воведувањето на брзо разградлив шеќер не може да помогне и опасно е да се обидете да ставите нешто во устата на онесвестен човек. Веднаш повикајте брза помош, бидејќи лицето наскоро би можело да падне во кома.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk