logo
logo
logo

Кина го намали увозот на морска храна од Јапонија по испуштањето на вода од Фукушима

Vecer | 25.09.2023

Кина го намали увозот на морска храна од Јапонија по испуштањето на вода од Фукушима

Вредноста на увозот на морска храна од Јапонија падна за 67 отсто во август во споредба со истиот месец минатата година, на околу три милијарди јапонски јени или околу 19 милиони евра, јави јапонската јавна телевизија NHK, повикувајќи се на податоци од кинеската царина.

Јапонската компанија Тепко, која е оператор на нуклеарната централа Фукушима, на 24 август почна да испушта повеќе од милион тони вода од централата во морето, што предизвика критики од Кина и локалните рибарски заедници. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk