logo
logo
logo

ГО САКАЛА, и тоа многу

ИМАЛА САМО 14 ГОДИНИ кога го сретнала кралот на рокенролот! Венчавката им траела 8 минути, а ТОРТАТА била чудо

Vecer | 15.05.2023

ИМАЛА САМО 14 ГОДИНИ кога го сретнала кралот на рокенролот! Венчавката им траела 8 минути, а ТОРТАТА била чудо

Бад Наухајм, Западна Германија, 13 септември 1959 година  Ленс Кари Грант го исполнил сонот на 14-годишната Присила запознавајќи ја со Елвис Присли. За време на воениот рок, 24-годишниот пејач забележал згодна девојка и специјално за неа отсвирил неколку песни. Запознавањето не завршило на оваа прва средба. Наскоро, Елвис добил дозвола од нејзините родители и додека не се вратил во САД на 2 март 1960 година, кралот на рокенролот редовно ја гледал тинејџерката. Разликата во години не му пречела. Му објаснил на пријател: - Таа е доволно млада за да можам да ја тренирам како што сакам.

Жива кукла на Елвис

Во 1960 година, Елвис се вратил во САД, каде што ја продолжил својата музичка и актерска кариера, додека Присила останала во Германија со нејзините родители. Тие се виделе дури во летото 1962 година, кога Присли ја поканил тинејџерката на двонеделен одмор. Неколку месеци подоцна, со согласност на нејзините родители, Присила трајно отпатувала за САД, живеејќи во резиденцијата на Елвис Грејсленд во крилото каде што живееле неговиот татко Вернон и маќеата Давада Меј.

За да ги исполни високите очекувања на Елвис, Присила ги исправила забите, ја обоила косата во црна и научила да оди грациозно. Ја слушале музиката што му се допаѓа, ги гледале филмовите што сакал да ги гледа, оделе на местата што сакал да ги посети. Кога зборувала за нивната врска години подоцна, таа се нарекла: „Жива кукла на Елвис“.

Присли ја претставил девојката како своја „принцеза“, и ги исполнил сите желби и ја опсипувал со подароци. Ако ѝ верувате на Присила (биографите на ѕвездата не се сигурни), Елвис одбил да има секс со неа додека не се венчале.

Непосредно пред Божиќ 1966 година, Присли решил да и подари дијамантски прстен од 3,5 карати, опкружен со 21 помал камен. Како што се сеќава Присила во интервју за Пипл:

- Еден ден Елвис ми го покажа свршеничкиот прстен и само ме праша дали ќе се омажам за него. Не сакав ништо повеќе.

 

Prisila Prisli, Elvis Prisli

Венчавка и свадбена торта

Во понеделник, 1 мај 1967 година, во 9:00 часот во хотелот Аладин во Лас Вегас, 32-годишниот Елвис Арон Присли се оженил со 21-годишната Присила Ен Болие. Се зборувало дека пејачот застанал пред олтарот бидејќи се плашел од скандал. Американските таблоиди биле преполни со шпекулации за врската на кралот на рокенролот со многу помладата партнерка. Кога се појавила веста за бракот на Присли, многумина верувале дека венчавката е ненадејна и непланирана. Не сите им верувале на уверувањата на Присила дека неколку пати разговарала со Елвис за денот кога ќе стане негова сопруга.

 

Elvis Prisli, Elvis Presli

Венчавката ја организирал Том Паркер, менаџерот на Присли. Церемонијата траела... осум минути. Присуствувале 14 гости, а единствена славна личност бил комичарот Ред Фокс. Кумови на Елвис биле Џо Еспосито и Марти Лекер, а деверица на Присила била нејзината сестра Мишел. Свадбата ја водел судијата Дени Зеноф. Младоженецот носел смокинг направен од Ламберт Маркс (кројач на фабриката МГМ) и каубојски чизми. Невестата се појавила во бела тоалета со долги чипкани ракави и украси со бисери и триметарски превез од тул, на врвот со тијара.

100 гости беа поканети на раскошен свадбен појадок (чинел 10.000 долари). На масите имало: пржено пилешко, печено прасе, остриги, школки, шунка и јајца, варен лосос и јастог. Наздравиле со шампањ. Пред младенците да им се придружат на гостите, одржале кратка прес-конференција чиј домаќин бил Паркер.

 

Elvis Prisli

Младиот пар го танцувал својот прв танц на хитот на Елвис „Love me tender“. Секако, тука била и свадбената торта. Чинела 3,2 илјади долари, висока метар и половина, направена од пандишпан, мармалад од кајсии, крем со вкус на баварска цреша и марципан. Подоцна медиумите истакнале дека за „кралската торта“ може да се купи автомобил од висока класа.

Елвис и Присила го поминале медениот месец во изнајмена куќа во Палм Спрингс. Потоа се вратиле во замокот Трусдејл Естејтс во Беверли Хилс.

Раѓањето на ќерката и почеток на крајот на бракот

Точно девет месеци по нивниот брак, на 1 февруари 1968 година, Присила ја родила ќерката Лиза Мари. Во нејзината автобиографија „Елвис и јас“, објавена во 1985 година, таа не криела дека толку се плаши од мајчинството што дури размислувала да абортира. Кога станала мајка, нејзините најлоши стравови се оствариле. Нејзиниот сопруг изгубил интерес за неа. Таа признала:

 

Elvis Prisli

 

- Елвис уште пред бракот рекол дека никогаш не може да води љубов со жена која има дете.

Присли сè уште патувал, но не сакал сопругата да го придружува, што таа не можела да го разбере. Ретко биле сами, а уште поретко излегувале заедно. Присила им се пожалила на новинарите:

- Мојот живот беше негов живот. Морав да бидам среќен. Моите проблеми беа споредни.

 

Elvis Prisli

Во јануари 1972 година, тие поднеле барање за развод, а во август истата година, бракот на кралот на рокенролот бил официјално прекинат. Присила добила два автомобили, мотоцикл Хари Дејвидсон, половина од сумата од продажбата на куќата во Калифорнија и седум милиони долари. Таа не се откажала од презимето на нејзиниот сопруг со кој одржувала пријателски односи.

Пет години подоцна, Елвис беше пронајден мртов, на 16 август 1977 година. Имаше 42 години. Присила беше очајна и скршена од веста, одби да поверува. Се надеваше дека Елвис само се крие во болница за да се скрие од јавноста и дека ќе се врати.

„Беше шокантно. Како што светот беше шокиран, само милион пати повеќе“, признала Присила.

- Живеев илузија, сакав да создадам дом, сакав да имам деца. Сонував дека Елвис ќе биде вистински сопруг, но не успеа. (...) Мислам дека никогаш не би можел да запознаам некој што го сакам толку многу како тој. Бесмислено е некого да се споредува. Да, бев со мажи за кои се грижев, но Елвис секогаш ќе биде мојата прва љубов. И последната – признала Присила Присли.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk