logo
logo
logo

Храната влијае на нашето тело, А ОВАА ТРЕБА ДА СЕ ИЗБЕГНУВА

Vecer | 02.10.2023

Храната влијае на нашето тело, А ОВАА ТРЕБА ДА СЕ ИЗБЕГНУВА

Храната во голема мера влијае на целокупното здравје на нашето тело. Многу е важно да внимаваме на храната што ја јадеме, бидејќи често може да има негативно влијание врз нашиот организам.

Гастроентеролозите објаснуваат дека дефинитивно треба да избегнуваме одредени намирници бидејќи тие му штетат на здравјето на нашите црева.

Поради оваа причина, лекарите избраа листа на намирници кои никогаш не ја јадат, а ова е совет и за другите.

Протеински плочки

Иако се здрави и многу популарни, поради шеќерот што го содржат и другите адитиви, не се погодни за нашите црева и често доведуваат до дигестивни нарушувања.

Бел леб

Поради високото ниво на шеќер што го содржи, белиот леб не е пожелен како храна бидејќи не е добар за цревата.

Црвено месо

Покрај сите витамини и аминокиселини што ги содржи, неговата употреба мора да биде дозирана. Проблемот е што во комбинација со бактериите кои се наоѓаат во цревата, може да доведе до атеросклероза.

Газирани пијалоци

Овие пијалоци треба да се избегнуваат по секоја цена, не само поради цревата, туку воопшто поради составот, бидејќи не му носат ништо добро на целиот организам.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk