logo
logo
logo

Драстични потези

ДАВААТ 15 ИЛЈАДИ ЕВРА за привлекување жители, АМА ИМА УСЛОВИ

Vecer | 14.08.2022

ДАВААТ 15 ИЛЈАДИ ЕВРА за привлекување жители, АМА ИМА УСЛОВИ

На овој италијански остров решиле да преземат драстични мерки за да привлечат нови жители во нивните рурални средини. Откако некои делови од Италија веќе решија да ги платат луѓето и со тоа да ги привлечат, на ист начин почнаа и во Сардинија.

Добрата вест е што не мора еднаш да ги враќате парите што ги добивате, бидејќи тие се наменети да се борат против депопулацијата на руралните области и да обезбедат економски стимулации за постојните жители.

Сардинија е позната по некои од најголемите, најубавите и најчистите плажи во Европа.

Со градови полни со култура, огромен број сончеви денови во годината и еден од најголемите луѓе кои го прославиле својот стоти роденден, тешко е да се замислат многу други места на планетата на кои би било попријатно да се живее.

Сепак, има неколку работи што треба да се исполнат за да се добијат пари:

Парите мора нужно да бидат наменети за купување или реновирање куќа, а за да ги исполните условите треба да се населите во општина на Сардинија со помалку од три илјади жители, а потоа на сметката да легнат точно 15.000 евра.

Вкупно за овој проект се предвидени околу 46,5 милиони евра, што ќе биде доволно за најмалку 3.000 домаќинства.

Некои други италијански места нудат пари за имигрантите

Ова не е единственото италијанско место со ваква понуда за имигранти.

Имено, минатата година беше најавено дека два италијански града ќе плаќаат заинтересирани лица за да се преселат - под услов апликантите да имаат, како што е наведено, „активна“ работа што може да се врши од далечина.

Имено, средновековниот италијански град Санта Фиора во Тоскана и градот Риети во регионот Лацио нуделе до 200 евра или 50 отсто од вкупната кирија на луѓето кои долго време се преселиле во своите градови и изнајмиле стан или куќа во со цел да ги извршуваат своите работи од далечина.

Оваа атрактивна понуда е дел од пошироката шема која има за цел да ги поттикне луѓето да се преселат во недоволно населените региони и на тој начин да вдахнат нов живот и пари во локалната заедница.

Исто така, за време на пандемијата во Италија, во општината Чинкефронди, каде што нема корона, можеше да се купи куќа за едно евро.

Градоначалникот Микела Конија оваа акција ја нарече „Операција убавина“, а се работи за проект чија цел е да се запре иселувањето на младите во потрага по работа.

Идејата е дека евтиниот имот и убавото опкружување ќе ги „намамат“ луѓето кои ќе вдахнат нов живот во местото, кое е опкружено со ридови, меѓу две топли мориња, а до плажата може да се стигне за 15 минути со автомобил.

И шефот на малото планинско село Бормида во Италија понудил 2.000 евра на секој што ќе реши да се пресели овде, напиша претходно „Гардијан“.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk