logo
logo
logo

Браќа станале милионери на 20- годишна возраст, сѐ почнало со случајна средба (ФОТО)

Vecer | 05.06.2023

Браќа станале милионери на 20- годишна возраст, сѐ почнало со случајна средба (ФОТО)

Лук и неговите браќа биле во средно училиште и продавале гаџети на социјалните мрежи, а нивните животи се смениле кога нивната мајка Танис го забележала моќниот канадски претприемач Стефан Арни на соседната маса за време на семеен ручек во скап ресторан.

Откако го слушнал претприемачот како му објаснува на својот маркетинг директор дека планира да го отпушти целиот тим за социјален маркетинг, Танис решил да ја искористи приликата. Таа го фатила милионерот додека излегувал и му рекла дека нејзините момчиња се неверојатни продавачи на социјалните мрежи и дека можат да помогнат.

Претприемачот решил да им даде шанса и потпишал договор со нивната компанија HighKey на три месеци со плата од 5000 долари месечно. Момчињата почнале да работат 16 часа на ден за да го подобрат бизнисот на компанијата на Стефано.

Во првите три месеци донеле 50.000 нови следбеници на Инстаграм профилот на компанијата, а по успешната работа пристигнала и првата славна личност од А-листата. Тие почнале да работат со комичарот и актер Кевин Харт, создавајќи кампања за време на пандемијата која вклучувала парична награда од 20.000 американски долари.

Браќата се прославиле како успешни претприемачи, а Лук истакнува дека Стефан кој починал од рак на 33 години е неговата најголема инспирација.

„Мислам дека на Стефан му се допадна да биде околу мене затоа што иако бевме 10 години разлика, тој можеше да види колку сум млад и амбициозен. Секој втор ден го поминував разговарајќи со него и поставувајќи му безброј прашања“, вели тој.

ХајКи сега има над 1.200 клиенти, а браќата соработуваа со Карди Б, Ники Минаж, Тајга, Бела Торн и Рик Рос, и имаат за цел продажба од 100 милиони долари за пет години.

"Поуката од оваа приказна е дека во сè има малку среќа во однос на запознавањето со вистинските луѓе во вистинско време. Но среќата се претвора во нешто само ако сте подготвени и знаете како да ја искористите што е можно побрзо". изјавил младиот милионер.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk