logo
logo
logo

Брачнен терапевт открива: Компатибилноста во врската не мора секогаш да биде добра работа

Vecer | 29.03.2023

Брачнен терапевт открива: Компатибилноста во врската не мора секогаш да биде добра работа

Кога ќе помислите на идејата за романтична компатибилност, она што веројатно ви паѓа на ум се двајца луѓе кои се совршени еден за друг и веројатно ќе бидат одличен пар. Но, она што многу луѓе погрешно го разбираат за компатибилноста, според еден брачен терапевт, е дека тоа всушност не е секогаш добра работа, пишува Mind Body Green.

Прво, треба да дефинираме што се мисли кога зборуваме за компатибилност:

„Компатибилноста е природен начин за воспоставување врска со друга личност и чувство на поврзаност без напор“, вели лиценцираниот терапевт за парови д-р Рацин Хенри.

Не мора да бидете слични за да бидете компатибилни, забележува таа, а всушност, компатибилноста често доаѓа од тоа што двајца луѓе имаат механизам за решавање конфликти во областите каде што се разликуваат.

- Компатибилноста во врската доаѓа од комплементарни односи, но и тука работите се комплицираат. Само затоа што двајца луѓе се компатибилни или имаат комплементарни особини не секогаш значи дека тоа е здрава или позитивна комплементарност. Понекогаш двајца луѓе се надополнуваат едни со други на начини кои можеби не се во најдобар интерес за еден или двајцата луѓе. Може да има некој доминантен кој ќе најде партнер кој е пасивен. Ова веројатно ќе им помогне на двајцата да ги пребродат конфликтите. Доминантната личност едноставно ќе помине над пасивната личност, која пак ќе се согласи и ќе се согласи со одлуките на партнерот. Тоа значи дека врската би можела да трае, но не мора да значи дека треба – објаснува таа.

Како што вели, има многу примери за нездрава компатибилност: нарцисистите често бараат таканаречени ехоисти, нивните самопонижувачки спротивности, кои можат полесно да ги користат. Личноста која не дава многу во врската може да биде одлична со некој што не бара многу, прикривајќи ја себичноста на првиот и напуштањето на вториот.

Само затоа што двајца луѓе добро се согласуваат не значи дека всушност одлично се сложуваат, а само затоа што врската технички „функционира“ не значи дека е здрава. Луѓето можат да бидат привлечени од луѓе од погрешни причини, а понекогаш можат да останат во нездрави врски само затоа што им се познати или удобно. Во такви ситуации „компатибилноста“ не ни помага.

Надвор од компатибилноста, важно е да се проверат основните елементи за здрава врска - работи како доверба и ранливост, еднакво давање и преземање помеѓу партнерите, способност да се грижите за себе и врската во исто време и чувство за искреност и безбедност. И според терапевтот за односи Џордан Дан, здравата врска всушност бара здрава доза на диференцијација.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk