По 248 години ПЛУТОН е во ВОДОЛИЈА: ПРОМЕНИТЕ СЛЕДАТ И ЌЕ ТРААТ ДОЛГО

Иако Плутон е преименуван од планета во џуџеста планета, интензитетот на влијание во астролошка смисла нема никаква врска со нејзината големина.

Ако сте еден од хороскопските знаци кои најверојатно ќе бидат под влијание на Плутон, тогаш подгответе се за еден од транзитите што навистина има моќ да ви го сврти животот наопаку.

Плутон влезе во Водолија на 23 март, транзит кој постепено ќе се обликува во следните 20 години. Плутон ќе биде ретрограден од 1 мај и ќе се врати во Јарец на 11 јуни 2023 и кратко во есента 2024 година, но повторно ќе биде пред и потоа во Водолија почнувајќи олд 20 јануари 2024 година.

Плутон ќе го заврши својот транзит во Водолија за две децении и ќе влезе во Риби во 2043 година. Инаку, ова е транзит кој буквално се случува еднаш во животот, односно еднаш во неколку генерации, со оглед на тоа дека последен пат Плутон бил во Водолија од 1778 до 1798 година, поточно пред 248 години.

Овие четири знаци од Зодијакот најмногу ќе го почувствуваат влијанието на Плутон во Водолија.

БИК

Плутон во Водолија ќе ви ја разниша кариерата и угледот. Како што Плутон ги поминува следните 20 години осветлувајќи ја вашата 10-та куќа, куќата на јавната репутација, сосема е можно да ги напуштите вашите, очекувани патеки во кариерата и да започнете да следите некои различни соништа.

Кога ќе започне овој транзит, може да доживеете одредени неуспеси или да напуштите некои од стандардите што сте ги поставиле за себе.

На крајот на краиштата, Плутон уништува пред да создаде, и за да ве стави во најдобра можна позиција за да успеете, можеби ќе треба да се збогувате со сè што некогаш сте знаеле.

Можеби звучи страшно, но исто така е многу посебно. Плутон може да ве доведе до големо богатство, моќ и слава доколку сте подготвени да заземете поинаков пристап кон вашата кариера. Во следните две децении, ќе ги видите сите можности што ги донесе Плутон за да ве направи славни и да ве стави на врвот.

ЛАВ

Вашите односи ќе бидат под лупа. Во текот на следните 20 години, Плутон ќе ве принуди да се осврнете на минатите настани и ситуации кои можеби сте ги ставиле под тепих, особено ако тие ве спречувале да негувате силно, здраво партнерство.

Може да очекувате и големи подеми и падови во вашиот љубовен живот, а тоа важи дури и за минливи афери, но не е нужно лошо. Подготвени сте да се соочите со вистинското лице на вашите емотивни партнери, но и блиски пријатели и сите други луѓе кои минуваат низ вашиот живот.

За време на овој транзит, ќе се покаже кои се вашите вистински пријатели и сојузници, а кои се вашите непријатели и оние кои не ве сакаат.

Кога Плутон во Водолија ќе заврши во 2043 година, можеби конечно ќе бидете емотивно стабилни и многу зрели, и ќе се чувствувате многу посигурни во вашите врски, знаејќи дека сте поминале две децении негувајќи ги само врските кои се важни и дека сте се оддалечиле од врските кои не се вистински и добри.

Исто така, овој транзит може да ви донесе некои богати, влијателни партнери.

ШКОРПИЈА

Подгответе се за голема промена, бидејќи Плутон во Водолија е тука да ги расветли заборавените делови од вашиот личен живот, за кои со години се трудевте да не размислувате.

Овој транзит ќе ве принуди да се справите со дел од семејната драма или некој конфликт поврзан со вашите емотивни корени. Плутон е планета на трансформација, но со цел овој транзит да ви помогне да создадете семејна динамика и домашна атмосфера што ќе ве задоволи и ќе го поддржува вашиот раст, можеби ќе треба да ги поминете следните 20 години отфрлајќи некои од лошите навики што сте ги пренеле од вашето семејство.

Ова звучи многу тешко, но исто така вреди да се вложи труд и време. Само вие одлучувате како треба да изгледа вашиот дом и вашиот живот, а за тоа не треба вашите роднини или пријатели да се договорат.

Дозволете Плутон во Водолија да ја промени вашата перспектива за домот, бидејќи домот е местото каде што е срцето. Постои можност во следните две децении да наследите пари од роднините.

ВОДОЛИЈА

Кога ќе заврши Плутон во Водолија, може да се чувствувате како сосема друга личност! Ќе бидете непрепознатливи за себе. Ќе доживеете нешто што многумина од нас никогаш нема да го доживеат во нашиот живот.

Во текот на следните 20 години, Плутон целосно ќе ја промени вашата прва куќа, куќата на себеството, со што ќе се чувствувате посилни, помоќни и поподготвени од кога било да му покажете на светот кои сте навистина.

Меѓутоа, за да поминете низ оваа метаморфоза, можеби ќе треба да жалите кои сте биле или мислеле дека сте и да се збогувате со животот што мислевте дека ќе го имате.

Ова ќе биде процес и сигурно нема да се случи преку ноќ, но промената е возбудлива и важна колку што е страшна. Ако некој ќе го промени светот околу себе во следните две децении, тоа сте вие! Секој е подготвен да ги следи вашите идеи, вашето водство!

Фото: Илустрација