logo
logo
logo

Почнува летното сметање на времето: Лекарите предупредуваат - во опасност се хормоните и срцето

Vecer | 25.03.2023

Почнува летното сметање на времето: Лекарите предупредуваат - во опасност се хормоните и срцето

Обрнете внимание на здравствените проблеми

Летното сметање на времето во 2023 година започнува во недела, на 26 март. Потоа, ноќта меѓу сабота 25 март и недела 26 март стрелките ќе ги поместиме еден час нанапред, односно од 2 до 3 часот. Таа ноќ ќе спиеме еден час помалку, но денот ќе биде подолг.

Џет-лаг може да ги „исфрли“ часовниците на нашето тело несинхронизирани.

Менувањето на часовникот влијае на деноноќниот ритам на телото - физички, ментални и промени во однесувањето. Нашите тела очекуваат одредени работи да се случат во одредени периоди од денот (како спиење, будење и јадење) врз основа на сончевите сигнали и фактот дека ги правите тие работи одново и одново во исто време секој ден.

Кога ќе ја промените таа рутина, дури и на еден час, вашиот деноноќен ритам е малку исфрлен. Поточно, деноноќниот ритам станува малку несинхронизиран со времето на часовникот, што може да го отфрли времето на неколку дневни процеси што се случуваат во телото (како што се спиењето, варењето и кардиоваскуларното функционирање).

[caption id="attachment_1191996" align="alignnone" width="1050"] Blurred sleepy mature woman extending hand to alarm clock in bed at home[/caption]

Д-р Драган Хрнчиќ, професор на Медицинскиот факултет во Белград, еднаш гостин во Утринската програма, го објасни ефектот на движењето на часовникот врз работата на срцето.

„Податоците не се претерани, тоа го докажаа студиите во развиените земји како што се САД, каде што има поголем број временски зони и затоа хронобиологијата е област која повеќе се истражува. Потоа скандинавските земји, кои имаат специфичен однос помеѓу периодот на дневна светлина и неговото отсуство. Студиите од тие земји покажуваат дека на ниво на население, кога гледаме на пошироката слика, а не на поединецот, на денот кога се менуваат часовниците и по преминувањето на летното сметање на времето, има значително поголема инциденца на миокарден инфаркт и атријална фибрилација.

Поместувањето на часовникот доведува и до пад на концентрацијата, до зголемен број на сообраќајни несреќи, бидејќи поради тој украден часовник ни се намалува квалитетот на спиењето“, објаснил докторот.

„Со преминувањето на летно сметање на времето, изложени сме на еден дополнителен час светлина во текот на ноќта, дополнително го одложуваме производството на мелатонин, главниот хормон што телото го произведува ноќе, не се лачи во текот на денот. А мелатонин е одговорен за квалитетот на сонот“, рекол тој.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk