logo
logo
logo

ВО СМЕСА ЗА ТЕСТО ДОДАДЕТЕ  ТАЈНА СОСТОЈКА: Сите печива ќе бидат повкусни и меки

Vecer | 09.09.2023

ВО СМЕСА ЗА ТЕСТО ДОДАДЕТЕ  ТАЈНА СОСТОЈКА: Сите печива ќе бидат повкусни и меки

Одличен трик со тесто кој многу луѓе не го знаеле.

Ако имате добар рецепт за тесто, тогаш не треба да се грижите дали ќе го направите правилно при првиот обид. Постојат различни рецепти и трикови за различни видови тесто кои им овозможуваат на уште помалку искусните домаќинки да направат вкусен леб, колачи... Искусните домаќинки открија што додаваат во тестото за да има совршен вкус и текстура. Станува збор за состојка која секој ја има дома, а тоа е путерот.

Што треба да направите­?

Ставете го путерот во тавче на немноги топла рингла да се стопи и го пржете 7-8 минути и мешајте го цело време. Потоа го ставате во сад и го оставате да се олади. Го додавате во тестото го размесувате кое потоа убаво мириса. Пецивата ќе бидат вкусни и меки

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk