Потсетете се на детството и направете го овој добар, стар колач од кој мириса целата куќа.

Потребни состојки:

 • 5 белки
 • 8 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 5 жолчки
 • 200 мл јогурт
 • 50 мл масло
 • 50 мл млеко
 • 200 г гриз
 • 200 г брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 100-150 г јагоди

Начин на приготвување: Изматете ги белките со шеќерот и ванилиниот шеќер. Потоа додадете ги жолчките, јогуртот, млекото и маслото. После секое додавање матете. На крајо додадете ги сувите состоки, брашно, гриз и прашок за печиво. Повторно изматете, па додадете ги исечканите јагоди. Сипете ја смесата во намрсена тепсија и печете на 200 Целзиусови степени 30-35 минути. Посипете со шеќер во прав.