Како брзо да го одмрзнете месото? За големи парчиња или, да речеме, цело пилешко, имаме совет кој ќе ве воодушеви!

Домаќинките многу често разменуваат совети за одмрзнување на храната, особено кога станува збор за поголеми парчиња месо. Кога сакате да испечете пилешко и немате доволно време да чекате да се одмрзне, еве нов совет – не мора ни да го одмрзнете.

За правилно и темелно одмрзнување потребни се најмалку 12 часа. Тоа е можно доколку оброкот сте го испланирале на време и немале неочекувани гости. Во овој случај, најдобро е да го извадите пилешкото од замрзнувачот вечерта пред печењето и да го оставите во фрижидер. Не треба да го надгледувате, не треба да се грижите дали ќе се скрши. Ќе се стопи полека и рамномерно и можете да го ставите во рерна во секое време следниот ден – пладне или навечер.

Ако не сте поставиле потсетник на вашиот мобилен телефон да ве потсетува на времето, можете брзо да одмрзнете пилешко во вода. Ви требаат околу два часа, а пилешкото треба да го затворите во пластична кеса што не протекува. Истурете ладна вода во сад – никогаш топла, а потоа потопете ја кесата со пилешкото. Променете ја водата на секои половина час.

Ако воопшто немате време да чекате, верувале или не – не мора да го одмрзнувате пилешкото пред да го печете. Едноставно ставете го замрзнато во плех или плех кој ќе го покриете со фолија и ќе го печете во рерна на средна температура. И не грижете се, ништо страшно нема да се случи.

Што е трикот?

Ќе биде потребно 50 проценти повеќе време од вообичаеното! Ова е заштеда, прво затоа што не треба ни да планирате однапред и да го одмрзнете пилешкото, за да дознаете дека гостите одеднаш се откажуваат следниот ден. Второ, ако вообичаено ви треба околу еден час за да печете пилешко, печењето со одмрзнување ќе трае само час и половина. Нема потреба ниту да ја менувате водата, можете да се фокусирате на подготовка на други јадења или салати.

Совет: ова не важи за пржењето, бидејќи пилешкото ќе ослободи премногу вода и никогаш нема да ги добиете крцкавите парчиња што ги сакате. За печеното пилешко да добие убава кора, само десетина минути пред крајот на печењето отстранете ја фолијата и оставете го само горниот грејач вклучен.