logo
logo
logo

САЛАТА ОБРОК СО ВАРЕНИ ЈАЈЦА

Vecer | 25.03.2023

САЛАТА ОБРОК СО ВАРЕНИ ЈАЈЦА

Пристигна пролетта, а кога надвор времето е поубаво, сакаме храна што може брзо да се јаде. Оброк салатите се вистинското решение, а во последните години станаа многу популарни, па има безброј рецепти за нив.

Состојките можете да ги комбинирате по желба, а во некои да додадете овошје или јаткасти плодови. Тие се одлично решение кога сакате да однесете нешто на работа, но и кога Велигден е завршен и имате јајца кои немате идеа како да ги  искористите.

Состојки:

  • 1 краставица
  • 3 јајца
  • 250 гр ротквици
  • кромид
  • 2 лажици мајонез или павлака

Подготовка:

Сварете ги јајцата, а потоа исечете ги кога ќе се изладат. Се става во сад, па се додава сечканата краставица, ротквицата, младиот кромид и се зачинува по желба. Потоа додадете мајонез или павлака и измешајте.

Послужете.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk