Деновиве на сите им треба освежување затоа што топлотниот бран сè уште не ни дава мир. Многу луѓе претпочитаат да јадат сладолед за време на жештината, но лижавчињата со мраз можат да бидат подеднакво вкусна опција за освежување. Тие се подготвуваат толку лесно и тешко дека можете да направите грешка во процесот, а резултатот е одличен десерт.

СОСТОЈКИ:

– 500 грама шумско овошје  (малина, боровинка, капина…)
– 100 грама шеќер
– 3 лажици сок од лимон
– 175 мл ладна вода

ПОДГОТОВКА:

1. Овошјето добро измијте го и потоа ставете го во блендер заедно со останатите состојки. Блендајте додека не добиете мазна смеса.

2. Ставете цедалка над сад или бокал и процедете ја добиената мешавина за да ги отстраните семките. Намастете ја смесата во калапи за лижавче или сладолед и ставете ја во замрзнувач.

3. Пред сервирање, потопете го дното на калапот во топла вода 10 секунди за полесно да ги извадите лижавчињата.