logo
logo
logo

Најдобрата маринада за пилешко - Месото ќе биде совршено, вкусот божествен

Vecer | 17.03.2023

Најдобрата маринада за пилешко - Месото ќе биде совршено, вкусот божествен

Иако пилешкото може да се послужи со речиси секое јадење, тоа не значи дека е секогаш вкусно. Затоа е важно месото да го маринирате пред да го подготвите, за да бидете сигурни дека вашиот оброк ќе биде вкусен, сочен и мек.

Како и секоја техника за готвење, постојат методи за маринирање кои функционираат подобро од другите.

Се препорачува да се маринира со малку неутрално масло, сол и сок од лимон, како и зачински билки, вклучувајќи магдонос, копар и млад кромид. Неутралниот вкус на маслото овозможува повеќе да се чувствува вкусот на растенијата, а маслото нема да изгори пред да се испече пилешкото. Лимонот исто така помага во омекнување на парчињата пилешко и му дава дополнителен вкус.

Прво треба да ги измешате маслото, солта и сокот од лимон во сад, пред да ги исецкате билките и да ги измешате со останатите состојки. Доколку сакате да добиете густа маринада, сите состојки можете да ги ставите во блендер.

Пред да ја ставите маринадата, проверете дали пилешкото е на собна температура за полесно да ги впие состојките од маринадата.

Маринирањето на пилешкото значи смесата од зачините заедно со парчињата месо да се стави во пластична кеса. Потоа, врзете го и измешајте ги со раце маринадата и пилешкото. Тука треба да се погрижите месото рамномерно да ја впие маринадата.

Оставете неколку часа парчињата месо да ги впијат сите состојки. После тоа, пилешкото ќе биде помеко и подготвено за печење. Можете да го печете на скара, во рерна или на тава.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk