Потребни состојки:

  • 700 г чоколадо
  • 600 мл слатка павлака
  • 3 кесички кекс по желба

Начин на приготвување: Чоколадото и слатката павлака мешајте ги на тивок оган додека не се растопат и соединат. Бисквитите искршете ги на парчиња и додадете ги во смесата. Мешајте додека се убаво не се соедини.

Смесата сипете ја во плех обложен со хартија за печење и оставете ја во фрижидер неколку часа.

Извадете ја тортата, ставете ја во чинија, украсете ја со темно чоколадо, овошје, шлаг…

На здравје!